Amadeus - negativum

18. března 2007 v 16:15 |  Film, hudba, kultura...
V komentáři na ČSFD jsem napsal, že negativem Amadea je, že ho mnoho lidí bere jako životopisný film, jímž není. Tento názor se setkal s nepochopením, já si za ním však stojím.


Ano, skutečně jsem přesvědčen, že domnělá biografičnost je velkým negativem filmu, a to v tom smyslu, že dělá z Mozarta hihňajícího se blbečka, téměř asociála. Aby bylo jasno, považuji Amadea za velmi dobrý film, po Přeletu nad kukaččím hnízdem je to pro mě doposud nejlepší film Miloše Formana. Na můj komentář mi bylo namítnuto, jestli to není spíš chyba blbých diváků než filmu. V tom jistě je kus pravdy, ale nenazýval bych hned diváky blbými, protože, ruku na srdce, kolik toho kdo z nás obyčejných smrtelníků ví o Mozartovi? Jistě nebudu přehánět, když řeknu, že z valné většiny jen to, co utkvělo v paměti ze základní školy z hodin hudební výchovy, tudíž to, že se narodil v Salzburgu, byl hudebně velmi nadaný, první symfonie skládal ve věku, kdy "normální" lidé neumějí ještě ani číst a psát, složil Malou noční hudbu, Figarovu svatbu, Dona Giovanniho, který měl slavnou premiéru v Praze, zemřel v poměrně mladém věku a byl pohřben ve společném hrobě. Někteří si možná vybaví letopočty narození a úmrtí, jiní si vzpomenou na onu slavnou Mozartovu větu "Mí Pražané mi rozumějí.", kterou údajně pronesl po úspěchu Dona Giovanniho, a další si zase vzpomenou na Bertramku, kde pobýval u manželů Duškových, přičemž měl možná nějaké milostné pletky s Josefínou Duškovou. Jsem si jistý, že takové je většinové povědomí o Mozartovi. Někdo ví více, někdo méně a někdo dokonce jen to, že to byl nějaký hudební skladatel. Lze se tedy potom divit, že tolik lidí bere Amadea jako životopisný film? A lze takové lidi šmahem označit za blbé? Jistě že by to šlo, ale k takovým lidem, kteří se vyvyšují nad ostatní jen proto, že ví něco víc než ostatní, nepatřím a nikdy patřit nebudu.

Když jsem viděl Amadea poprvé, byl jsem vybaven přesně těmi znalostmi, které jsem zde vypsal, snad jsem si jen pamatoval víc oper, které složil. Film se mi velmi líbil, ale byl jsem poněkud zaskočen Mozartovým chováním. Nešlo mi to dohromady. Nakonec jsem si říkal, že to bylo nejspíš tím, že určitá část mozku je vyvinuta na úkor jiné, jak jsem o tom slyšel kdysi v nějakém dokumentárním filmu. Prostě že ta část mozku, která dělala z Mozarta hudebního génia, byla tak říkajíc "nadvyvinuta" na úkor té části, která je zodpovědná za naše chování, tudíž z něj byl ten výše zmíněný hihňající se blbeček. Avšak po nějakém čase jsem se setkal s mojí bývalou učitelkou hudební výchovy, která mi řekla, že Mozart takový vůbec nebyl, což mi potom ještě potvrdil jeden z našich odborníků na Mozarta (tímto se mu omlouvám, že jsem zapomněl jeho jméno) v televizní diskusi při příležitosti konání Mozartovských dnů. Oba mi shodně potvrdili, že by mohl být Mozart sebevíc hudebně nadaný, ale s takovým chováním, jaké bylo ve filmu, by se v té době nikdy nedostal až do těch nejvyšších společenských kruhů. Rovněž to, že veškeré své jmění prohýřil na pochybných večírcích, je zcela klamné. Onen zmíněný odborník byl dokonce přizván ke spolupráci na Amadeovi, ale odmítl právě proto, jakým způsobem byl Mozart prezentován.

Amadeus byl natočen podle úspěšné divadelní hry Petera Shaffera a je otázkou, proč byl Mozart prezentován právě takhle, nicméně nechci ani náhodou upírat tvůrcům právo na autorské dílo. Rovněž nebyl Amadeus nikdy označen za životopisný film, přičemž ale nebylo ani řečeno, že je to autorská fikce na reálném pozadí. Snad jen ve filmových časopisech, ale troufám si říct, že většina lidí, kteří na Amadea šli, tyto časopisy nečte. Jde-li o známou osobnost - známou alespoň tak, že při vyslovení jména každý ví, že to byl hudební skladatel -, pak se nelze divit, že většina sleduje film s tím, že jde o životopisný film, a když je ještě k tomu tak skvěle natočený a zahraný, je zcela pochopitelné, že podlehnou klamu ohledně Mozartovy osobnosti. Ve svém okolí jsem se nesetkal s nikým, komu by se film nelíbil. Pokaždé ale musím vysvětlovat, že Mozart takový nebyl. A ani náhodou si o těch lidech nemyslím, že by byli hloupí nebo blbí, protože i oni, stejně jako já, se na ten film dívali pouze se znalostmi ze základní školy.

S mým názorem lze zcela jistě nesouhlasit, ale chtěl jsem se alespoň trochu zastat těch, kteří jsou některými považováni za hlupáky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Teke Teke | Web | 20. března 2007 v 12:41 | Reagovat

Ten jeho šílený smích mi dost kazil jinak příjemný filmový zážitek.

2 Honza Honza | E-mail | 19. července 2008 v 16:15 | Reagovat

Ten film je vynikající, je dotažený do nejmenších detailů, Forman nepoužil k podbarvení filmu hudbou nic jiného, než hudbu samotného Mozarta a efekt je naprosto dokonalý. Emocionální dopad je tak více než dvojnásobný.

3 Skip Skip | 20. července 2008 v 18:27 | Reagovat

Honza: Kvality filmu jsem vůbec nekritizoval. V podstatě se s tvým komentářem shoduji. Psal jsem o něčem jiném.

4 Ivana Ivana | Web | 9. června 2009 v 12:21 | Reagovat

Co se toho "šíleného" smíchu týče, tak tam se herec údajně inspiroval doklady o Mozartově reálném smíchu, který prý zněl jako když jezdíte železem po skle. Nevím co je na tom pravdy, ale to by snad mohlo osvětlit tu tóninu smíchu.
Jinak souhlasím, že to je opravdu natočeno tak, že člověk podlehne iluzi. Mnoho lidí si teď myslí, že se Salierim byli nepřátelé. A na tu iluzivnost reagovali i Simpsonovi, kteří si z toho utahují.

5 kira-n kira-n | 17. března 2010 v 20:31 | Reagovat

Ten film byl dokonalý, zažila jsem při jeho sledování to, s čím jsem se v kině nikdy předtím, ale i nikdy potom nsetkala a sice, že lidé při závěrečných titulcích nevstávali  a nehrnuli se k východu, ale seděli až do konce a pak ještě zatleskali. Stalo se mi to dokonce dvakrát ve dvou různých kinech a městech. Jinak už před prvním shlédnutím jsem věděla, že nejde o životopisný film, ale bylo to tak sugestivní.. A ta hudba.. Podotýkam, že se ve vážné hudbě vůbec nevyznám, ale lezl mi mráz po zádech..

6 Skip Skip | 17. března 2010 v 22:36 | Reagovat

kira-n: Jasně, vůbec nic proti filmu, ale to je, myslím, jasné z toho, jak jsem to napsal.

7 Kira-N Kira-N | 18. března 2010 v 2:36 | Reagovat

Ok., já Ti rozumím, ale to máš přece i v životě, někdo má o někom určitý názor, ať už v dobrém nebo špatném a pak je buď příjemně nebo nepříjemně překvapen...

8 Skip Skip | 19. března 2010 v 16:34 | Reagovat

No to sice ano, ale o tom tento článek není (úsměv)

9 kira-n kira-n | 19. března 2010 v 23:37 | Reagovat

Hmm, fakt si asi nerozumíme, ale to nevadí, život je i o tom. Ale je báječnej. Tak hodně štěstí ve všem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama