Catherine Deneuve

18. března 2007 v 14:34 |  Film, hudba, kultura...
Catherine Dorléac (používá rodné jméno své matky) se narodila 22. října 1943 v Paříži.


Pochází z herecké rodiny. Její babička dělala suflérku v Théâtre de l´Odeon. Otec Maurice Dorléac byl režisér dabingu a herec a matka Renée Deneuve byla divadelní herečka. Malá Catherine vůbec nesnila o kariéře filmové herečky narozdíl od Françoise, nejstarší ze čtyř sester Dorléacových, která v roce 1967 tragicky zahynula při autonehodě. Přesto se na plátně poprvé objevila již v roce 1957 ve filmu Les collégiennes (r. André Hunebelle) a poté v Les portes claquent (r. Michel Fermaud a Jacques Poitrenaud), zatímco studovala na gymnáziu a snila spíš o profesi módní návrhářky. Mezi šestnáctým a sedmnáctým rokem odešla z domova, aby žila s režisérem Rogerem Vadimem, který byl o patnáct let starší. V roce 1963 hrála v jeho filmu Le vice et la vertu. S Rogerem Vadimem má syna Christana.

V roce 1964 hrála ve filmu Paraplíčka ze Cherbourgu (Les parapluies de Cherbourg, r. Jacques Demy), který měl úspěch u diváků i kritiky a získal mnohá ocenění, včetně Zlaté palmy na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Nyní již začala brát svou práci vážně a výběr jejích rolí svědčí o dobrém vkusu a jisté odvaze. V době, kdy měla image krásné romantické dívky, hledící si své krásy a blond vlasů, se změnila ve schizofreničku, která podléhá svým vizím a dopouští se násilí ve filmu Romana Polanskiho Hnus (Repulsion, 1965) a poté v znuděnou manželku Séverine, která dochází každé odpoledne do penzionu, kde uspokojuje své skryté choutky coby prostitutka v Krásce dne (Belle de jour, r. Luis Buñel, 1967). S Luisem Buñuelem se sešla ještě jednou při práci na filmu Tristana z roku 1970. Ve filmech Život na zámku (La vie de château, 1966) a Divoch (Le sauvage, 1975) využil režisér Jean-Paul Rappeneau jejího komediálního nadání a smyslu pro rytmus. Obojí prokázala již v muzikálu z roku 1967 Slečinky z Rochefortu (Les demoiselles de Rochefort, r. Jacques Demy), v němž si zahrála se svou sestrou Françoise.

V Hollywoodu si zahrála po boku Jacka Lemmona (The April Fools, r. Stuart Rosenberg, 1969), Burta Reynoldse (Podivná spravedlnost, Hustle, r. Robert Aldrich, 1975), Davida Bowieho a Susan Sarandon (Hlad, Hunger, r. Tony Scott, 1983). Pracovala s italskými režiséry jako Mauro Bolognini (Aféra profesora Murriho, Fatti di gente per bene, 1974) a Marco Ferreri (Liza, 1972). V posledně jmenovaném filmu hrála s Marcellem Mastroiannim, s nímž má dceru Chiaru. V roce 1969 se sešla s Françoisem Truffautem a natočili spolu film La sirène du Mississippi. Tento film byl však diváky přijat poněkud rozpačitě. Ale "režisér, který miloval ženy", jí v roce 1980 nabídl jednu z jejích nejkrásnějších rolí Marion Steinerové, herečky a ředitelky divadla, v jehož sklepě ukrývá manžela židovského původu během německé okupace ve filmu Poslední metro (Le dernier métro). Film slavil velký úspěch a Catherine Deneuve za něj získala Césara 1981. Ve stejném roce hrála ve filmu Hasnoucí den (Hôtel des Amériques), prvním z pěti filmů, které natočila s jejím novým dvorním režisérem André Téchiném. Dále to byly filmy Místo zločinu (Le lieu du crime, 1986), Mé oblíbené období (Ma saison préférée, 1993), Děti noci (Les voleurs, 1996) a zatím poslední Časy se mění (Les temps qui changent, 2004).

Role majitelky kaučukové plantáže Elaine v dramatu Indočína (Indochine, r. Régis Wargnier, 1992) jí vynesla nominaci na Oscara a druhého Césara a upevnila její statut velké hvězdy. Pracuje také s talentovanými tvůrci, kteří stojí mimo hlavní proud francouzské kinematografie jako Leos Carax
Pola X (1999), Arnaud Desplechin Králové a královna (Rois et reine, 2004) a François Ozon 8 žen (8 femmes, 2002). Ze zahraničních tvůrců, s nimiž v posledních letech spolupracovala, jmenujme například portugalského režisérského veterána Manoela de Oliveiru (O convento, 1995, Je rentre à la maison, 2001, Um filme falado, 2003) a dánského provokatéra Larse von Triera, který slavil velký úspěch se svým nekonvenčním muzikálem Tanec v temnotách (Dancer in the Dark, 2000), kde si zahrála roli Kathy, nejlepší přítelkyně hlavní hrdinky, české imigrantky Selmy Ježkové (Björk), která trpí dědičnou oční chorobou a snaží se našetřit peníze na operaci pro svého syna, která by mu mohla pomoci.

Časopisem Look byla vyhlášena nejkrásnější ženou světa a v roce 1985 byla vybrána jako model pro bustu francouzského národního symbolu Marianne. Spolupracovala s významnými reklamními firmami, když propagovala Chanel, šperky a vlastní parfém. V letech 1965-72 byla provdaná za anglického fotografa Davida Baileyho.

Catherine Deneuve působí jako vyslankyně dobré vůle při organizaci UNICEF a podporuje organizace Reportéři bez hranic a Amnesty International. Angažuje se v boji za zrušení trestu smrti a za práva dětí.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 monca13 monca13 | 18. listopadu 2009 v 1:57 | Reagovat

Je krásná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama