Předsevzetí aneb Lazy like a pig

14. března 2007 v 14:54 |  Kolem dokola
Předsevzetí, to je dost ošemetná věc. Myslím, že to každý zná. Pokud ne z vlastní zkušenosti, tak alespoň zprostředkovaně od někoho v blízkém okolí.


Asi nejčastější jsou předsevzetí novoroční. Od Nového roku nebudu dělat to a to, nebo to naopak dělat budu. Výsledek je většinou tristní, ať už jde o předsevzetí novoroční nebo jakékoliv jiné. Neříkám, že vždy, někomu se předsevzetí splnit podaří a to klobouk dolů, ale pokud by existovala statistika splněných a nesplněných předsevzetí, byla by ta splněná ve výrazné menšině.

Nevím, proč je tomu tak a ani se nesnažím přijít tomu na kloub. Já jsem si dal před dvěma třemi roky předsevzetí, že každý den něco napíšu. Je jedno, jak to bude dlouhé nebo o čem to bude. Chtěl jsem ale každý den psát. O něčem, co mě třeba zaujalo nebo o čem bych se chtěl podělit s ostatními. Jak už jsem se tu zmiňoval, pokouším se literárně tvořit. Napsal jsem již tři knihy, které jsem ale ještě nevydal, což není zase tak jednoduchá záležitost a je ve hvězdách, jestli se mi to někdy podaří. Musím říct, že psaní mě dost baví, ale jaksi jsem se nenarodil s tou pravou spisovatelskou vášní, s tou neustálou touhou, potřebou a snad i posedlostí stále psát. A přitom vím, že to někde ve mně, někde hluboko stále dřímá a čeká to jen na probuzení. Tím samozřejmě nechci říct, že k vám právě promlouvá sice geniální, nicméně neobjevený, nebo, lépe řečeno, dosud neprobuzený spisovatel. Kdepak, nic takového! Netrpím žádným přebujelým falešným sebevědomím bez pevného základu ve skutečných dovednostech. Nicméně, jak jsem již řekl, ta touha psát ve mně je. Mám o kvalitách svého psaní pochybnosti, jsem velmi sebekritický, což někdy bývá na škodu, ale bez jisté sebekritiky by člověk působil namyšleným, nadutým dojmem, což je ve výsledku více než trapné a to bych moc nerad.

Mé předsevzetí se mi nepodařilo splnit, jak můžete ostatně vidět na tomto blogu, kam toho opravdu moc nepřibývá, a to, co jsem sem dal do rubriky "Z mé tvorby", bylo většinou napsáno dávno před tím, než jsem to tady založil. A musím říct, že tento blog jsem založil vlastně kvůli onomu předsevzetí, protože jsem si říkal, že bych nemusel psát všechno jen do šuplíku, nebo tedy v dnešní době ukládat na disk v počítači.

Nepatřím k lidem, kteří by si dávali předsevzetí v jednom kuse. To, o němž jsem zde psal, bylo vlastně jediné v mém životě a moc dobře vím, proč se mi ho nepodařilo splnit. Odpověď je v nadpisu, kam se mi to nechtělo psát hezky česky naplno. Ti, kteří rozumí anglicky, vědí, pro ostatní přeložím: Líný jako prase!

A co říct na úplný závěr? Hlavně žádné další předsevzetí. Řeknu si tedy sám sobě: "Nebuď líný jako prase a začni už konečně psát!" Ano, pokusím se, protože tím psaním bych v sobě chtěl probudit ty chutě vyjadřovat se touto formou a zároveň si tak brousit a brousit vlastní styl. A kdo ví? Jednou…třeba…no prostě, uvidíme se na autogramiádě mého bestselleru:-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teke Teke | Web | 15. března 2007 v 15:21 | Reagovat

No tak hurá do toho. Schválně kdo tu knihu dřív vydá. Jestli Ty, nebo Rimmer. :-)

2 lada lada | 19. března 2007 v 13:07 | Reagovat

Hlavně ať Ti to spisovatelské nadšení vydrží ... držím všechny palce :-))

3 Skip Skip | 19. března 2007 v 16:20 | Reagovat

lada: Neříkal bych tomu nadšení, ale spíš se chci pokusit nebýt líný jako prase:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama