Dračí sémě

12. dubna 2007 v 14:16 |  Film, hudba, kultura...
Podíval jsem se včera do programu Českého rozhlasu a od 20:05 dávali na ČRo 2 - Praha rozhlasovou dramatizaci povídky Roberta Ervina Howarda Dračí sémě.


Měl to být horor. Žánr, který mi toho moc neříká ve filmové ani literární podobě, jsem měl teď možnost poznat i jako rozhlasovou hru. Opravdu jsem k tomu nepřistupoval s nějakými předsudky. Ovšem nakonec se ukázalo, že to byl opravdu horor, což nemyslím jako žánr, ale něco, co je spíš hrůza vydržet.

Již při prvních slovech jsem věděl, na čem jsem: "Nesnáším holuby…to potměšilé, rvavé plemeno…" Nejde ani tak o slova samotná, ta nejsou tak hrozná, ale jde o to, jak byla pronesena. Ten hlas, jímž byla pronášena rádoby pochmurně, či jak to nazvat… Zkrátka, bylo mi hned jasné, že tohle nebude nijak příjemný poslech.

Dva kamarádi, John a Paul (Paul je nepochopitelně vyslovován tak, jak se píše) si vyrazí do carolinských lesů, kde jednou večer narazí na staré opuštěné sídlo, které zažívalo dobu rozkvětu někdy v 19. století. Tehdy viděli velké hejno holubů, kteří se jinde široko daleko nevyskytovali. V té době ještě Paulovi (který je vypravěčem celého příběhu) nevadili. Rozhodli se, že v tom domě přespí. Jak se dalo předpokládat, nebude to zrovna klidná noc. Stala se tam hrozná věc krvavého charakteru. Druhý den se tam musí Paul vrátit se šerifem, který mu okamžitě všechno uvěří, ač by každý očekával spíš to, že ho bude mít přinejmenším zpočátku za pomatence. Společně v domě přijdou na vše, co se tam děje, k čemuž jim pomůže torzo deníku jedné z jeho dávných obyvatelek. Finále je napínavé jako staré vytahané kšandy. Ale vše se vyřeší jedinou kulkou z olova, což je poněkud neobvyklé, když šlo o zombie, kterou nebo které bylo potřeba zlikvidovat. A nakonec jsou opět zopakována ona slova o holubech, které Paul nesnáší od chvíle, kdy je tehdy spatřil u onoho starého domu na pozadí oranžové záře zapadajícího slunce.

Tahle rozhlasová dramatizace se tedy rozhodně nepovedla a herci předváděli cosi, co bylo spíš trapné než napínavé a dramatické, jak by se vzhledem k žánru dalo očekávat. V jednu chvíli se mi dokonce podařilo na malou chvilku usnout. Nejspíš v sebeobraně.

Dračí sémě bylo natočeno roce 2005 Lídou Engelovou, pro rozhlas povídku zdramatizoval Vladimír Zajíc a hudbu složil Petr Mandel. Účinkovali: Jiří Kalužný, Milan Němec, Zdeněk Rumpík, Václav Dušek, Ludmila Mecerodová a další.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | 29. listopadu 2009 v 23:24 | Reagovat

Píšeš: "Měl to být horor. Žánr, který mi toho moc neříká ve filmové ani literární podobě...".
To mě překvapuje, na tomto blogu jsem si přečetla, že k tvým oblíbeným autorům patří Edgar Allan Poe, i když možná čteš jen jeho poezii, ale to vlastně ne, v jiném příspěvku se zmiňuješ o jeho povídkách Jáma a kyvadlo, Černý kocour, Maska červené smrti a dalších - podle mne to jsou horory, ale možná máš jiný názor.
A pokud se týká filmových hororů - díky tvému odkazu na stránky csfd jsem zjistila, že hodnotíš nejvyšším počtem hvězdiček a nešetříš superlativy u filmů Alfreda Hitchcocka.
Neznám recenzovanou hru, možná opravdu není dobrá, ale tvůj názor na horory mě překvapil.
Možná vidíš, že tvé stránky čtu dost podrobně, ano, zaujaly mě, i když jsem se na ně dostala náhodou, ale našla jsem na nich spoustu zajímavých tipů, nehledě na to, že zvlášť filmový vkus máme velmi podobný, i když ne stejný.

2 Skip Skip | 2. prosince 2009 v 20:28 | Reagovat

Martina: Měl jsem v literatuře na mysli takové ty knihy, kde jsou všelijaký upíři, zombie a podobný neexistence. Poe je úplně jiná kategorie. Já jeho povídky nepovažuju za horory. Ani nevím, jak bych to nazval. Každopádně je to něco jiného, než ty horory, které nemusím.

No a Hitchcock je sice nazýván mistr hororu, ale je to označení velmi nepřesné. On vlastně natočil jediný horor, a to Ptáky.

3 Martina Martina | 3. prosince 2009 v 19:07 | Reagovat

Já si sice ráda přečtu horor, ale na rozdíl od tebe tím slovem nemyslím pokleslou literaturu, ale knížky, při kterých se sice občas bojím, ale musí mít nějakou myšlenku, ne aby tam tekly potoky krve. Nějaká ta neexistence mně nevadí, pokud je zajímavá, i když to nemusí být právě upír nebo zombie. Nazvala bych to asi spíš psychologické horory nebo psychothrillery, i když to slovo je taky dost zprofanované.
A Poe je pro mě mistr hororu, i když samozřejmě nepsal jen horory.
Neviděla jsem zdaleka všechny filmy od Hitchcocka, ale já za jeho nejznámější horor považuji Psycho a natočil i pár dalších psychothrillerů, když už to nejsou horory, na mě tak působily.
Zkrátka lidé se liší i ve vnímání přečteného a viděného a tak to asi má být.

4 Martina Martina | 3. prosince 2009 v 19:10 | Reagovat

A horror znamená, jestli se nepletu, hrůza a s tou si Poe umí mistrně pohrát.

5 Martina Martina | 3. prosince 2009 v 19:12 | Reagovat

Nebo taky strach, jak jsem se musela ujistit ve slovníku :-)

6 Skip Skip | 3. prosince 2009 v 20:46 | Reagovat

Myslím, že to psali někdy dávno v Cinemě, co je to horor. Nepamatuju si to přesně, ale bylo to něco v tom smyslu, že v hororu dochází vlastně k irracionální hrůze vyvolané nadpřirozenými nebo nereálnými jevy. Různí upíři, démoni, zabijáci, co jedou oběť za obětí, nebo třeba ohrožení nějakými zvířaty - co si tak vzpomínám, tak mravenci, pirani, žralok a zrovna ti zmiňovaní ptáci, o kterých natočil film Hitchcock. Tak a jestli tuhle moji hodně okleštěěnou definici uvidí nějaký filmový odborník, tak se zjeví (smích)

Ostatní Hitchcockovy filmy, to jsou thrillery, špionážní thrillery, popř. psychothrillery. Psycho je sice nejznámější Hitchcockův film, ale věř mi, že horor to není.

Jinak s tím Poem s tebou souhlasím. Sice jeho povídky nepovažuji za horory, ale to je, přesně jak říkáš. Lidé se liší a každý to vnímáme jinak.

7 Robert Howard Robert Howard | 18. července 2011 v 11:35 | Reagovat

Jsi dement.

8 skip skip | 19. července 2011 v 22:45 | Reagovat

hm

9 Alejandro Alejandro | E-mail | Web | 25. června 2012 v 16:56 | Reagovat

Pěkný....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama