Květen 2007

Jak se Basoalto stal Nerudou

30. května 2007 v 14:57 Literatura
Mnohým z nás říkali, že chilský básník, laureát Nobelovy ceny za literaturu (1971) Pablo Neruda (1904 - 1973), vlastním jménem Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto, si vybral pseudonym Neruda proto, že obdivoval českého básníka Jana Nerudu (1834 - 1891), nebo proto, že obdivoval Nerudovy Malostranské povídky, zkrátka, ať už říkali cokoliv, většinou to mělo vztah k osobnosti Jana Nerudy jako básníka a spisovatele. Pravda je však zcela jiná.

Lead Belly

17. května 2007 v 16:04 Film, hudba, kultura...
Huddie Ledbetter, známý v hudebním světě jako Lead Belly nebo Leadbelly, se narodil 20. ledna 1889. Byl jediným synem Wesleyho a Sally Ledbetterových. Poprvé se Lead Belly pokusil sám něco zahrát, když mu byly pouhé dva roky. Jako mladíkovi mu poprvé ukázal kytaru jeho strýc Terrel Ledbetter a od té doby jí byl fascinován. Tento nástroj mistrovsky ovládal, stejně jako jiné, které mu přišly do ruky. Naučil se hrát také na akordeon, housle a piano. Jednoho dne viděl mexického kytaristu hrajícího na dvanáctistrunnou kytaru a tento neobvyklý nástroj ho velmi zaujal.

Co mě rozčílilo

13. května 2007 v 21:58 Kolem dokola
Krátká zpráva o tom, jak mě vytočila simultánní tlumočnice.

Boj s větrem

11. května 2007 v 16:44 Kolem dokola
Když jsem dnes vyjel ven, byl to opravdu boj. Vítr na mě v nárazech útočil rychlostí odhaduji tak 15 - 20 m/s, vynásobte to 3,6 a máte 54 - 72 km/h, to už je pro představu lepší. Možná to bylo i víc, ale to nevím jistě.

Zemi nevládne člověk, ale hmyz

8. května 2007 v 18:20 Kolem dokola
Už od dětství mě hmyz fascinuje, zejména mravenci. Nikdy jsem se ale nevěnoval nějakému hlubšímu studiu entomologie a dalších odvětví vědy, zabývajících se různými řády hmyzu. Bavilo mě hmyz pozorovat a občas jsem si o něm něco přečetl. Je to opravdu fascinující svět. Křehká krása motýlů, rozmanitost tvarů, velikostí a barev všemožných brouků, dokonale fungující "diktatura" mravenčích kolonií… Jeden čas jsem se docela vyznal ve vážkách, když jsem si tak trochu hrál na odonatologa, ale dnes už poznám jen šídlo modré, vážku rudou, vážku černořitnou, lesklici měděnou a motýlici obecnou. U posledně jmenované se mohu pochlubit i latinským názvem Calopteryx splendens. A co se týká mravenců, pokoušel jsem se na základní škole marně proniknout odbornou publikací Sociální struktury mravenišť, kterou jsem si zdarma objednal v časopise Naší přírodou, jehož jsem byl pravidelným čtenářem. V dokumentárním filmu Davida Attenborougha o hmyzu bylo řečeno, že "kdyby vyhynul všechen hmyz, vyhynul by brzy i člověk, ale kdyby vyhynul člověk, hmyz by to vůbec nezaznamenal." Na serveru Novinky.cz jsem četl zajímavý článek, který sem dávám celý a raději ještě uvedu, že jsem si vypůjčil i název. Tím je snad učiněno za dost jakési slušnosti a nikdo mě nebude osočovat z kopírování, když jsem uvedl zdroj.

Zámek

5. května 2007 v 15:57 Film, hudba, kultura...
Rozhlasová dramatizace stejnojmenného románu Franze Kafky z roku 2006, kterou režíroval Dimitrij Dudík.

To mi nechutná

2. května 2007 v 20:29 Kolem dokola
Existují na světě lidé, kteří snědí úplně všechno. Ale většině lidí alespoň něco vůbec nechutná. Jednomu to a druhému zas něco jiného.