Zemi nevládne člověk, ale hmyz

8. května 2007 v 18:20 |  Kolem dokola
Už od dětství mě hmyz fascinuje, zejména mravenci. Nikdy jsem se ale nevěnoval nějakému hlubšímu studiu entomologie a dalších odvětví vědy, zabývajících se různými řády hmyzu. Bavilo mě hmyz pozorovat a občas jsem si o něm něco přečetl. Je to opravdu fascinující svět. Křehká krása motýlů, rozmanitost tvarů, velikostí a barev všemožných brouků, dokonale fungující "diktatura" mravenčích kolonií… Jeden čas jsem se docela vyznal ve vážkách, když jsem si tak trochu hrál na odonatologa, ale dnes už poznám jen šídlo modré, vážku rudou, vážku černořitnou, lesklici měděnou a motýlici obecnou. U posledně jmenované se mohu pochlubit i latinským názvem Calopteryx splendens. A co se týká mravenců, pokoušel jsem se na základní škole marně proniknout odbornou publikací Sociální struktury mravenišť, kterou jsem si zdarma objednal v časopise Naší přírodou, jehož jsem byl pravidelným čtenářem. V dokumentárním filmu Davida Attenborougha o hmyzu bylo řečeno, že "kdyby vyhynul všechen hmyz, vyhynul by brzy i člověk, ale kdyby vyhynul člověk, hmyz by to vůbec nezaznamenal." Na serveru Novinky.cz jsem četl zajímavý článek, který sem dávám celý a raději ještě uvedu, že jsem si vypůjčil i název. Tím je snad učiněno za dost jakési slušnosti a nikdo mě nebude osočovat z kopírování, když jsem uvedl zdroj.


Na planetě Zemi vládne hmyz a nikoliv člověk, protože právě hmyz zpracovává organický materiál a bez něj by ekosystém zkolaboval. Prohlásil to americký paleontolog David Grimaldi, který se ve španělské Vitorii účastní mezinárodní konference o fosilizovaných živočiších.

VITORIA - Grimaldi upozornil například na mravence, kteří mají svou nezastupitelnou roli v současných, ale i minulých ekosystémech. Přitom mravenci na planetě nebyli vždycky. "Až do doby před 110 miliony let neexistovali a je jisté, že jejich objevení se a jejich ekologická úloha znamenaly revoluci," poznamenal paleontolog, který v současnosti zkoumá evoluční historii jantaru v Barmě.

Nikoliv lidé, ale hmyz jako takový na planetě velí, "protože jsou skupiny hmyzu, které zpracovávají organickou hmotu, a způsobují tak například, že může posloužit k vytvoření nových rostlin". Paleontolog poukázal na termity, kteří "kdyby zmizeli z planety, nastal by neuvěřitelný ekologický chaos. Tak důležité ekosystémy jako pralesy by zkolabovaly a my bychom se stali svědky obrovské krize".

"Pro lidi by to byla katastrofa, změnil by se kyslík, režim dešťů, ztratili bychom velké množství druhů rostlin," připomněl vědec. "Mravenci jsou také největšími přemisťovači materiálu na Zemi", doplnila paleontoložka z barcelonské univerzita Carmen Sorianová.

Důležití jsou i švábi a mouchy

"Systém by se však zhroutil i bez hmyzu jako jsou mouchy nebo švábi, o nichž si všichni myslí, že jsou to odporní a hrozní tvorové, a chtějí je vyhubit. Ale kdyby muší larvy nezpracovávaly všechny ty zbytky, které vznikají z organického materiálu, systémy by zkolabovaly," vysvětlila.

Podle Grimaldiho "je hmyz pravděpodobně nejvýznamnější živá forma na planetě, jelikož reguluje velké systémy recyklace a výroby hmoty".

Bernhard Misof ze zoologického muzea v německém Bonnu připomněl, že "ze dvou miliónů druhů hmyzu, které byly popsány, je známa evoluce u pouhých dvaceti procent, takže je stále na čem pracovat".

Kongres 120 paleontologů, entomologů a znalců ekosystémů z dvaceti zemí světa se koná v baskickém městě Vitoria až do středy.


Pokud by vás zajímalo něco víc ze života mravenců, můžete navštívit tyto stránky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sajuri Sajuri | Web | 8. května 2007 v 22:44 | Reagovat

To je docela potěšující slyšet, že někdo také vynesl na světlo světa myšlenku, že člověk není pánem celého světa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama