Galantnost se vytrácí

14. června 2007 v 12:56 |  Kolem dokola
Je to krásné vidět ve starých filmech, nebo ve filmech odehrávajících se ve starší době, jak muži vstanou, když žena přichází ke stolu, nebo od něj odchází. Tohle pravidlo společenského chování se už prakticky vytratilo.


Možná je možné setkat se s ním v nějaké opravdu high společnosti, ale já jsem tohoto nebyl svědkem ani v lepších restauracích. Co se týče chování mužů k ženám, tak se bohužel vytrácí spousta těchto pravidel, která kdysi bývala samozřejmostí. Nejvíc se zatím drží to, že muž pustí ženu první do dveří, ovšem často můžeme vidět, že bohužel pouští jako první ženu do dveří i v restauracích, což je samozřejmě špatně. Ostatně to, že muž vchází do veřejných společenských místností první, se také již pomalu vytrácí.

Někdy mám pocit, že ženy už ani nic neočekávají. To, že je muž pustí do dveří, je samozřejmostí, ale že je pouští do veřejných společenských místností jako první, nad tím se nepozastaví, nebo to prostě přejdou, někdy o tom třeba vůbec neví, že by to takto nemělo být. On by se muž hodně divil, kdyby žena, které dal takhle nepatřičně přednost, hned po vstupu jednu pořádnou slízla, protože se tam zrovna pár horkých hlav pohádalo a pustily se do sebe. Tato pravidla mají svá opodstatnění, pánové!

Málokdy jsem viděl, že by muž ženě otevřel dveře auta při vystupování. To už je ale tak nějak zaběhnuté. Tohle bych docela i chápal. Proč bych měla sedět a čekat, až mi otevře, když to zvládnu sama. Ano, při běžných příležitostech to beru. Ale pokud muž jede se ženou na ples, do divadla, nebo na nějakou jinou společenskou událost vyžadující společenský oděv, pak by bylo záhodno, aby muž dveře auta otevřel. Stejně tak otevřít dveře při nastupování, počkat, až si žena sedne, zavřít a pak si teprve jít sám sednout. Jenže dnes… Prakticky každý má odemykání na dálku, muži vyjdou se svými partnerkami z restaurace, odemknou auto, když jsou co nejdál, někdy už ve dveřích restaurace, snad aby všichni viděli a slyšeli, že dotyčný má tuhle vymoženost. Pak dojdou k autu, muž jde ke svým dveřím, žena ke svým a jedou. Jednou jsem byl svědkem, jak muž na parkovišti před restaurací otevřel ženě dveře při nastupování. Ona z toho byla tak zmatená, že ani pořádně nevěděla, jak se tvářit, a tak pronesla pár trapných slov a přiblble se usmívala.

Je to velká škoda, že se galantnost a povědomí o společenských pravidlech vytrácí. Možná je to dobou, výchovou v rodině a ve škole. Já sám jsem tato pravidla okoukal z filmů pro pamětníky, a když nám o nich potom říkali ve škole, tak už jsem je jen doladil. Nevím, kdy to začalo. Kdy začalo tohle postupné vytrácení se. Muži pomalu přestali opouštět základní pravidla společenského chování, ženy si na to začaly zvykat a přenáší se to dál a dál, takže je potom najednou žena sama překvapena, když je objektem projevu galantnosti a neví si s tím rady, jako ta žena na parkovišti, o níž jsem zde psal. Zkuste si v restauraci stoupnout, když žena bude chtít jít na toaletu. Setkáte se s nechápavým pohledem, a pokud tam budete třeba ještě s přáteli, nejspíš se vás zeptají, kam jdete. Pravidla společenského chování se stále víc a víc redukují, století za stoletím se přizpůsobují době, ale smutným faktem je, že galantnost mužů k ženám začíná být stále vzácnější. A nejsmutnější je, že galantnost se vytrácí vůči manželkám. Zatímco při namlouvání je muž schopen vyloudit ze sebe nějakou tu galantnost - snad aby udělal dojem - po uzavření manželství se to vše rychle vytrácí a co se v mnohých domácnostech děje, to je něco, co můj rozum prostě nedokáže pobrat.

Nechci ale křivdit mužům, kteří jsou k ženám galantní. Jistě se takoví stále ještě najdou, ale je jich čím dál tím méně.

Když jsem byl na základní škole, říkala nám učitelka na občanské výchově, že pokud s někým mluvíme, nemáme mít ruku v kapse. Dnes na nás s rukou v kapse mluví moderátoři i moderátorky v televizi. Bill Gates si klidně podává ruku s prezidentem s rukou v kapse a ještě při tom má rozepnuté sako. Je spousta mužů, kteří žádají ženu o tanec s rozepnutým sakem. V televizi můžete vidět při předávání různých ocenění, jak si pro ně ten, kdo byl oceněn, jde s rozepnutým sakem, aniž by měl vestu. Samozřejmě takoví nejsou všichni muži, ale mnoho se jich takto chová. V dnešní době se nejspíš již nesetkáte se ženou, která by vám nastavila při setkání ruku k políbení. Jsou ale muži, kteří ruce líbají a nejspíš si připadají velmi galantní. Ale schválně si všimněte, jak to dělají. Žena jim podá ruku ke stisku, jak se to dnes běžně dělá. Ale takový týpek, co chce předvést svoji domnělou galantnost, ji za tu ruku chytne a zvedne si ji k ústům. Nechávám stranou, na kolik by mělo dojít ke kontaktu mužových rtů s ženskou rukou. Ovšem, pokud už chce muž ruku ženě políbit, pak by si ji neměl zvedat k ústům, ale sklonit se k té ruce asi tak na úroveň, kdy žena pokrčí ruku v lokti. Pak by to bylo v pořádku. Muži jsou většinou většího vzrůstu než ženy, a mnohdy je tento rozdíl dosti velký, takže když muž rve ženě ruku až nahoru ke svým ústům, není na tom vůbec nic galantního, ale naopak je to dosti nepatřičné a navíc to vypadá velmi trapně, což mu ovšem nedochází, protože on si připadá jako pravý gentleman.

Je otázkou, kam až tohle všechno povede.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aailyyn Aailyyn | Web | 14. června 2007 v 12:57 | Reagovat

hmmm, tenhle blog asi nebude patřit náctileté slečně, tady se mi bude asi líbit :-D

2 Skip Skip | 14. června 2007 v 13:05 | Reagovat

Aailyyn: Náctiletý už dááávno nejsem:-)

3 Aailyyn Aailyyn | Web | 14. června 2007 v 13:11 | Reagovat

slečna zjevně taky nebudeš. :-)))

4 Skip Skip | 14. června 2007 v 13:42 | Reagovat

Nejsem. Ráno jsem to kontroloval:-)

5 beatman beatman | E-mail | Web | 14. června 2007 v 13:46 | Reagovat

skipe, vykšli se na fleimování komentátora. Myslím, žes uhodil v článečku hřebík na hlavičku. Psal si nevím, kdy to začlo nebo co je příčinou toho, že se vytrácí galantnost.  dle mě  za to může přesně to, co vidíme v televizil.  vem si, že řada lidí se nechá ovlivnit tou blikající bedýnkou. A co tam vidí? přesně ty moderátory, politiky s rukama v kapse. vezmou si příklad a jsme u jádra věci.  Ta masovost zkrátka degraduje vkus po všech stránkách, galantnost nevyjímaje.

6 Skip Skip | 14. června 2007 v 13:52 | Reagovat

beatman: Asi máš pravdu, ale na druhou stranu mě ta bedýnka kdysi těm základům naučila.

7 Teke Teke | Web | 14. června 2007 v 17:09 | Reagovat

Kde to mám podepsat? Moc hezky jsi to napsal. Je to vážně škoda. Už jsem se ale naučila nečekat od mužů galantnost. O to víc jsem mile překvapená, když se takový muž najde. Ale člověk aby je hledal jako jehlu v kupce sena. Chtěla bych žít v době, kdy ženy nosily klobouky a rukavičky a pánové byli ještě gentlemani.

8 Sajuri Sajuri | Web | 14. června 2007 v 22:18 | Reagovat

Plně souhlasím. Trochu víc galantnosti by rozhodně neuškodilo. Ona se u mužů občas ta galantnost proměňuje v hrubost a nebo v lepším případě v ignoraci a tupost. Chlap, který není schopný podržet dveře... to bych hned mlátila svojí hůlkou. a potom by takový zjev aspoň věděl, že galantnost je životně důležitá.

Ale jedna věc mě dokáže vždycky potěšit. A to když mi nějaký muž pomůže do kabátu. A že jich není ještě zase tak málo... Ale v takových situacích se stávám negalantní já, protože má vášeň pro náramky mě přivádí do pěkně trapných situací. Snad vždycky se mi podaří některým náramkem se zachytit někde v rukávu a potom už to není galantní scéna, ale boj o záchranu mého náramku, mého kabátu, mé ruky a ještě snaha o zachování zbytků mé důstojnosti.

9 Joe Joe | 22. června 2007 v 21:32 | Reagovat

Heh.....docela se stydim kdyz to ctu....chci s tim neco delat!Milackovi koupim kytku...pro zacatek...

10 bb bb | 29. června 2007 v 13:06 | Reagovat

výborně! guth jarkovský by z Tebe měl radost! :o)))

A jinak, máš ouplnou pravdu!

Ani nevíš, co stálo úsilí mě, naučit se přijímat alespoň ty základní galantnosti jako pouštění do dveří a podobně. Zjišťuji, že dodnes někdy zatápu ve chvíli, kdy mi přítel podrží dveře při odchodu z kavárny. A to už se snažím si tuhle jednoduchou věc vštípit do paměti nějaký čásek :o)

11 Přemek Hnilička Přemek Hnilička | E-mail | Web | 4. července 2007 v 16:30 | Reagovat

Nejhorší je ovšem setkání se slečnou na galantnost nepřipravenou. Buď na podání rámě (rád jsem používal "ráměte" po vzoru "kuřete") či podržení dveří postpubertálně vyprskne či vypískne, případně se na muže podívá jako na... nebo řekne "co blbneš?". Takže, dámy: naučte se přijímat galantnost. Jste k tomu stvořeny.

12 Míla Míla | 6. července 2007 v 11:03 | Reagovat

Já myslím, že jsme si to do velké míry zavinily samy. Chceme být emancipované a předvést chlapům, že tu jejich práci zastanem taky a tu tašku s nákupem hravě unesem...(můj případ to teda není, já žiju v patriarchátu ráda, je to pohodlnější)

Ale myslím, že kluci se chovají k holkám asi po vzoru svých otců,(pokud nějaké mají) jak to vidí doma.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama