Jednou za týden

26. srpna 2008 v 17:58 |  Kolem dokola
Postavíte-li se v Sezimově Ústí doprostřed náměstí čelem k hospodě U Bilíků a pak se vydáte do pravého jižního rohu, což znamená udělat půlobrat vlevo a pak přímo za nosem, pokud chcete jít po trávě, anebo bez půlobratu vlevo rovně, rovně, pořád rovně a před sekáčem vlevo v bok a zase přímo za nosem, najdete tam vrata, která jsou šest dní v týdnu zavřená.


Sezimovo Ústí je rozděleno na dvě části - SÚ I. a SÚ II. Dělící čáru tvoří silnice E 55 Praha - České Budějovice. Já bydlím v jedničce a v této části jsou samé rodinné domy a jedna bytovka plus jeden takový nějaký podivný barák, který se nedá nazvat ani rodinným domem, ani bytovkou. To ale není důležité, co je to zač.
Každý má u svého domu menší či větší zahradu a na té pěstuje nejrůznější rostlinstvo okrasné, užitkové i zcela zbytečné. Taková zahrada, to je hodně dřiny a pak i trocha té pohody po dřině. Pořád se musí něco plejt, sekat, řezat, prostřihávat, prostě dělá se bordel. I v domě a okolo něj se pořád něco děje a zase vzniká bordel.
A ten bordel se hromadí a hromadí a hromadí…

Úterý…

To je den, kdy se otevřou ona vrata, o nichž jsem se zmínil v úvodu. Za vraty je sběrný dvůr, který čeká, až do něj začnou lidé ládovat všechen ten bordel ze zahrad, domů a okolí.

Lidé naloží trakaře a kolečka, káry a kárky, různé vozíky, někteří to hodí na přívěs za auto a vyrazí ke sběrnému dvoru v pravém jižním rohu náměstí. Ne že by tam nejezdili mladí lidé nebo lidé středního věku, ale mám pocit, jako by tato činnost byla vyhrazena důchodcům. Po celý den se tam sjíždějí s těmi svými vozítky, z různých postranních ulic tam směřují babky a dědulové. Pytle spadaného ovoce, všelijaké klacky, stará prkna, matrace, hadry, krabice, papír, železo, nejrůznější elektro a jiné spotřebiče, na co si jen dokážete vzpomenout, všechno to pohltí sběrný dvůr.

Ale často se stává, že něco je mu vyrváno ze chřtánu. Co jeden považuje za odpad, to se druhému může hodit. A tak je tam pár lidí, kteří sledují, co kdo vyhazuje, a pokud by se mu to hodilo, tak si to vezme a odveze. Zajímavé je, že mezi těmito lidmi převažují ženy důchodového věku. Souhrnně jsou nazývány "báby". Takže ti mladší a mladí pak třeba přijedou domů a sdělují, jak jim to báby zase přebraly.

Večer se sběrný dvůr zavře a otevře se zase až příští úterý. Obsluha přijme "objednávky". To znamená, že někdo by něco potřeboval, něco staršího, např. matraci do boudy pro psa, a tak řekne obsluze, že kdyby náhodou příště, tak ať to pro něj schovají.

Je to taková běžná všední záležitost, o které vlastně ani není moc zajímavé psát, ale když tak sleduju ty důchodce s těmi svými dvoukoláky narvanými k prasknutí, je to docela sranda. A jak si po cestě pokecají, nebo přímo tam, v centru všeho toho dění, před vraty či za vraty jednou za týden otevřeného sběrného dvora.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ester ester | 27. srpna 2008 v 19:51 | Reagovat

...ty jo, vy se máte...hele, docela bych potřebovala udělat objednávku...nějakou peřovou peřinu, taky matrace by se hodila...jóóó, ještě pořádně prošlápnutý boty vel.č.5 - na zimu, můžou být i větší, vycpu to novinama...kdyby bylo nějaké méně jeté prkénko na WC a zubní kartáček, tak to bych prosila dvakrát...ze všeho nejvíc bych ovšem ocenila pytel švestek, i dva...tak až pojedeš kolem, tak mi to tam domluv, jo? díky...

2 Ségra Ségra | 5. září 2008 v 10:19 | Reagovat

Vsadím se, že bába FBI od Mily z ulice (si nemůžu vzpomenout, jak se jmenuje) je tam jako doma

3 bb bb | Web | 25. prosince 2008 v 17:27 | Reagovat

takovýhle vrata bych potřebovala mít hned před barákem ...... rozum by mi velel po kupách tam nanosit půku tohohle kvartýru ......... má duše bláznivá by se tam ale chodila přehrabovat a hledat poklady k dalšímu zakrámování bytu - smích

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama