Trochu jiný pohled na Versailles

19. srpna 2008 v 14:08 |  Kolem dokola
"To je fakt hustý!"


Nejsem zrovna příznivcem tohoto dnes tolik moderního výraziva. Připadá mi to strašně stupidní. Musím se ale přiznat, že i mně to z pusy bohužel vyletí. Když se slyším, jak to řeknu, nejradši bych všechno právě vyřčené nahrnul zpět a začal znova. Jenže to mám smůlu. Vyřčené slovo se zastavit nedá. A tak jsem tedy i já, odpůrce tohoto výraziva, sám jeho původcem. Není mi z toho zrovna nejlépe, ale nic s tím asi nenadělám. Budu se muset víc kontrolovat. Někdy je to ale příliš těžké a vypadne to z člověka jako okamžitá reakce na nějaký podnět. Jako třeba na to, co jsem se dnes dočetl v časopise HISTORY revue. Nebudu celý článek opisovat, ale napíšu jakýsi výtah, jak mi uvízl v paměti. Celý článek si můžete případně přečíst v srpnovém čísle.

Versailles nechal postavit francouzský král Ludvík XIV. (1638 - 1715) zvaný Král Slunce. S přestavbou původně loveckého zámečku se začalo v roce 1669 a francouzský dvůr tam definitivně přesídlil v roce 1682. Na přestavbě se podíleli věhlasní architekti té doby jako Louis Le Vau, Francois Mansart nebo malíř Charles Le Brun. Proslulé versailleské zahrady založil André Le Nôtre.

Stavba je to vskutku impozantní, ovšem má jednu zvláštnost. V celém zámku není jediný záchod. Jistě, používali se tehdy mnohem více nočníky, takže by to neměl být zas takový problém. Avšak takový zámek není jen na bydlení, ale slouží též jako místo pro různé společenské akce, zejména plesy! A to už je docela velký problém, když není nikde žádný záchod.

Na takové akci se hodně jí a pije, takže je otázkou času, kdy to na někoho přijde. A tak pánové močí v rohu sálu nebo někde u zdi, zatímco dámy, které tuto možnost nemají, močí přímo na místě ve stoje nebo během tance, jelikož jsou často velmi vytížené.Dokonce i velkou potřebu takto vykonají, když to přijde. Doba je však k tomuto tolerantní, takže se nemají za co stydět. Prostě to nejde jinak.

Při plesech jsou připravení zvláštní sluhové, kteří jsou v pozoru s hadry a lopatkami. Jakmile uvidí aristokratickou louži či exkrement, okamžitě zakročí. Někdy ale nejsou dostatečně rychlí a dojde k šlápnutí do právě vykonaného.

A to se mohlo možná stát osudným i samotnému králi Ludvíku XIV. Ten velmi rád tančil a při jednom z plesů uklouzl, přičemž si zlomil nohu. Do nohy se mu dostala sněť a jediná možnost, jak krále zachránit, byla amputace. Tu však odmítl, a tak zemřel ve velkých bolestech. Jestli uklouzl po kaluži moči, po exkrementu, nebo prostě jen přecenil své síly (přeci jen už to nebyl žádný mladík), to už se dnes nedovíme. Ta pravděpodobnost, že příčinou královy smrti mohl být fakt, že ve Versailles nebyly záchody a tanečníci museli konat potřebu přímo v sále, však není nikterak malá.

Z dnešního pohledu se něco takového zdá skoro nemožné, že? Inu, jak praví poslední věta článku: "Zkrátka jiná doba, jiný mrav…"

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ester ester | 21. srpna 2008 v 11:18 | Reagovat

To je fakt hustý!...detaily jsme probrali na skypu, tak to tady nebudu opakovat, prostě humáč nejhrubšího zrna...

2 A. A. | 17. března 2010 v 18:57 | Reagovat

Ekl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama