Urychlovač?...A k čemu to bude dobré?

10. září 2008 v 22:59 |  Kolem dokola
Dnes byl v Ženevě spuštěn Velký hadronový urychlovač, jak jste možná četli nebo viděli v televizi.


Článek o tomto urychlovači si můžete přečíst třeba zde. Pro ty, kterým by se to nechtělo číst, se pokusím udělat malé jednoduché shrnutí.

Celé je to v Evropské laboratoři pro fyziku částic (CERN) a nachází se to pod zemí na hranicích mezi Francií a Švýcarskem v hloubce od 50 m do 175 m. Tunel je dlouhý 27 km. Má to sloužit k tomu, aby to napodobilo v malém podmínky těsně po vzniku vesmíru (Velkém třesku), a také, aby se vědci pokusili najít tajemnou částici, tzv. Higgsův boson, který byl sice vypočítán, ale v praxi neprokázán. Vědci tedy pustí do urychlovače částice téměř rychlostí světla proti sobě, aby se srazily a právě při této srážce dojde v malém k napodobení Velkého třesku.

To celé stálo 6 miliard eur!!!

Dílo je to vskutku impozantní, ale tak si říkám, k čemu to vlastně bude vědět, jaké to bylo po Velkém třesku, nebo jestli existuje či neexistuje Higgsův boson? K čemu to bude dobré vědět, z čeho, z jaké hmoty se skládá asi pětina vesmíru, která nevydává ani neodráží žádné světlo a elektromagnetické záření?

Snad to někdy lidstvu v něčem pomůže, ale mě to z mého pohledu, tady a teď připadá jako šílenství. Vidíte tu částku o několik řádků výš? Nepřipadá vám to šílené? Budeme sledovat vědce, jak proti sobě posílají částice jako na gigantické autodráze, a přitom jen o nějakých pár stovek kilometrů jižněji jsou lidé, kteří nemají ani pořádně co na sebe a umírají na nemoci, proti kterým mi léky máme, ale nedáme, protože potřebujeme urychlovač, abychom věděli, jestli nějaký Higgs správně spočítal svůj boson.

Ale jsem jen obyčejný člověk a třeba jim křivdím a zase tu jen žehrám nad něčím, o čem jsem tady už psal. Třeba se mýlím a poznání toho, co bylo chvíli po vzniku vesmíru, přinese konečně blaho i do těch nejchudších míst na zemi.

Tak jen směle do toho, vědátoři, pusťte částice proti sobě. Třeba to třeskne a všem se rozsvítí a prohlédnou. Higgsův boson, pokud existuje, bude dál temný, ale budeme vědět, že existuje, nebo neexistuje. To bude skvělá zpráva pro matku, které umírá dítě hlady, nemyslíte? "Paní, Higgsův boson (ne)existuje."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aleko Aleko | Web | 12. září 2008 v 0:17 | Reagovat

No Skipe, tak článek o urychlovači už psát nemusim, protože bych jen slovo od slova opakoval to, co si tu napsal.

2 Silverheadbone Silverheadbone | 29. září 2008 v 19:12 | Reagovat

No třeba je to jedna velká evropská Cimrmanovina, hledání slepých uliček.

Znáš to - vyfukoval cigaretvý kouř do vody, aby zjistil, jestli náhodou nevzniká zlato. Nevzniká.

P.S. 27 km

3 Skip Skip | 1. října 2008 v 10:37 | Reagovat

Silverheadbone: Dík za upozornění na chybu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama