Proč používáš vulgarismy?

3. listopadu 2009 v 20:00 |  Kolem dokola
Někteří lidé se mě ptají, proč používám vulgarismy. Někteří jsou znechuceni a pro některé je to jen prostředek na efekt. Dokonce se mi stává, že jsem nařčen z toho, že chci být jako Bukowski. Co na to říct?


Nejsem žádný velký spisovatel, nejsem střední spisovatel a dokonce nejsem ani malý spisovatel. Nikdy jsem nic nevydal a nebýt tohoto blogu, tak píšu jen do šuplíku, přesněji řečeno na disk. Návštěvnost blogu je dost malá a to, co napíšu, brzy mizí do archivu, kde to vyhledá jen občas nějaký nadšenec. Ne že bych se něco vydat nepokusil, ale nevyšlo to. Dokážu se smířit s tím, že spisovatelem jsem se nenarodil. Přesto ale píšu docela rád. Je to fajn, když se v hlavě uspořádají ty věčně rozlítaný myšlenky a ruce pak začnou bušit do klávesnice. Pěkně to frčí slovo za slovem.

Poprvé jsem něco napsal krátce poté, co jsem zvládl latinku. Myslím, že jsem tu někde zmiňoval onen příběh, v němž jsem coby člen vědecké expedice zachraňoval slůně, jemuž pytláci zabili matku. Víc jsem se psaní začal věnovat až po úrazu a psal jsem doslova jak mi zobák narost. V tu dobu jsem ještě hodně bojoval s pravopisem. Naštěstí jsem ho neustálým psaním vcelku obstojně zvládl. Ty krátké povídky se hemžily vulgarismy a já si řekl, že tohle nemůžu nikomu ukázat. A tak jsem je po čase zničil. Začal jsem tedy psát jinak. Jakoby učesaně, bez vulgarismů a musím říct, že se docela líbily. Dokonce se k nim vcelku příznivě vyjádřil Josef Škvorecký, se kterým byla má tehdejší přítelkyně v korespondenčním styku a bez mého vědomí mu jich několik poslala. Dost mě to překvapilo a přiznávám, že i potěšilo. Jenže někde uvnitř jsem s těmi povídkami vůbec nebyl spokojený. Následovalo opět jejich zničení.

A pak jsem objevil Charlese Bukowskiho. Bylo to v jednom knihkupectví na náměstí v Českém Krumlově. Ne že by mi to jméno bylo úplně cizí, ale vůbec jsem nevěděl, co a jak píše. Koupil jsem si sbírku básní Láska je pes, povídky Všechny řitě světa i ta má a román Poštovní úřad. Moje čtenářské srdce se tetelilo blahem, když jsem ty knihy četl a postupně jsem si koupil vše, co od něj u nás vyšlo. Poznal jsem, že se dá psát skvěle, a to s ještě větší frekvencí vulgarismů, než jsem kdy psal já. Jeho řeč je jasná, razantní, přímá, bez jakýchkoli kudrlinek a má-li někdo pocit, že píše jen o jednom a všechno je to jen na efekt, pak umí jenom číst, ale neumí ČÍST. Ale nechci se tady pouštět do obhajoby Bukowskiho, protože vím, že to nemá cenu. Pro toho, komu přijdou jeho texty blbý a stupidní, takové i zůstanou.

Tak jsem se tedy zase pustil do psaní, ale už se odmítám krotit. Když chci něco napsat, pak to ze mě jde tak, jak na to myslím, žádná autocenzura, abych náhodou nevypadal divně, když napíšu nějaké to sprosté slovo. A proč také ne? Tím se dostávám k oné otázce v úvodu. Stačí poslouchat lidi kolem sebe a jejich dialogy rozhodně nejsou vytříbené ukázky spisovné češtiny, o tom, kolik vulgarismů se v běžné mluvě používá, ani nemluvě. Proč to tak tedy nenapsat v povídce nebo románu? Proč v básni jasně a klidně i natvrdo nenapsat to, co si myslím? A když zrovna to, na co myslím, má tvar vulgarismu, tak to mám převést do jiných slov? To teda ani náhodou. V knize se píše o životě, tak proč ho dělat jiným, než je?

O tom, že je Bukowski mým velkým oblíbencem, ví každý, kdo mě zná a dávám to dost často najevo na tomto blogu. Ale když napíšu něco, kde jsou nějaké vulgarismy, tak mi přijde docela stupidní říkat, že bych chtěl být jako Bukowski, nebo že píšu jako on apod. Nechci být jako on a nechci psát jako on, protože to dost dobře nejde. A kdo to nechápe, tak má holt v palici buď nic anebo hovno. Co víc k tomu říct?

Nechápu lidi, kterým vadí vulgarismy v literatuře. Kdysi byla v bulletinu Svět s Parapletem (přeci jen mi něco vyšlo) tato povídka. Ačkoli se docela líbila, byl jaksi poprask u paní ředitelky, protože ji nečetla předem. Kdyby ji četla, nikdy by se tam nedostala, protože jsou v ní vulgarismy. Tato báseň už otištěna nebyla, protože byla zcenzurovaná a shledána nevhodnou. Tohle vůbec nepíšu proto, že bych se cítil nějak ukřivděný. Mít něco v takovém bulletinu rozhodně neznamená prorazit do světa. Ale pokud si přečtete to, co je pod odkazy, sami poznáte, že vulgarismů tam není vůbec použito nějak samoúčelně. Kolikrát si pomyslíte třeba "do prdele" nebo "kurvafix", tak nevidím jediný důvod, proč by se to nemohlo i napsat. V té básni vystupují vozíčkáři a ti se mezi sebou nejspíš baví vždy slušně a způsobně. Usuzuji tak z reakce paní ředitelky. No a tak je lepší otisknout jistého pana Procházku, protože ten nepíše vulgarismy, ale že jsou to v podstatě jen lepší slohovky, to asi nikdo nevidí, nebo je to jedno, hlavně když tam není žádné sprosté slovo. A podotýkám, že panu Procházkovi nijak nezávidím, přeju mu jeho úspěch i tu cenu, kterou za to své psaní dostal. Já bych mu ji nedal, ale to je jiná věc. Sám bych ji dostat nemohl, protože jsem nenapsal nic na téma, za kterou se dostávala, ale kdybych napsal, nedostal bych ji, protože by tam určitě byly vulgarismy.

Copak jsou opravdu tak hrozná slova jako kurva, kunda, píča, čurák, mrdat, šukat, šoustat, mrdka a další? Jsou ženy, které se rády nechají mrdat jako děvky a povzbuzují toho svého zmrda, aby je pořádně šukal. A přitom se mají rádi, milují se, zajdou na romantickou večeři… Jsou to jen slova a jde o to, jak se používají, jaký je jejich význam. Ten může být dvojí a je jen na každém člověku, jak to které slovo použije. Kdo nikdy neřekl sprosté slovo, ani v mysli ho nepoužil, ať první hodí kamenem.

Už mi nepište a neptejte se, proč používám vulgarismy. Budu je používat, protože k životu člověka, jeho verbálním projevům, prostě patří. Kdybych byl pes, tak bych štěkal, a kdybych byl had, tak bych syčel, no a kdybych byl virus A(H1N1), tak by se vám prdel svírala strachy.

Jsem člověk a to je vše, co bych k tomuto tématu chtěl říct.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliška Eliška | 3. listopadu 2009 v 20:18 | Reagovat

Hezky, Skipe. Hele a neni ta říďa náhodou divná?

2 Láďa Kratina Láďa Kratina | E-mail | 3. listopadu 2009 v 22:02 | Reagovat

Polemika:
Jsi si jistý, že když vezme nějakej zmrd vomrdanou děvku na "romantickou večeři", že je ta večeře opravdu romantická? Že lidé, kteří se takto nazývají, byť jen v duchu se opravdu milují? Divnej svět ...

3 Skip Skip | 4. listopadu 2009 v 14:47 | Reagovat

Láďo, jsem si jistý. Znám takové ženy, některé mi byly a jsou dost blízké. Prostě se jim to při sexu takhle líbí. Vyrajcuje je to. A přitom jsou citlivé a něžné, mají rády objetí atd. Nejsou to ve skutečnosti děvky a nešuká je zmrd. Jde o tu chvíli, o fantazii... Nevím, jak to líp vysvětlit. A pak jsou samozřejmě ženy a muži, kteří by něco takového nikdy neudělali. Nebo znám ženu, která dokáže být velmi něžná, má ráda pohlazení, takové to teplo, když někoho miluje, ale zároveň ji dokáže velmi vzrušit pohled na SM video. Svět není divnej, jen je velmi rozmanitej a co se jednomu zajídá, to druhému chutná. No a pokud to, co někdo dělá, nikomu neubližuje, pak je podle mě vše v pořádku.

Tohle ale bylo vlastně jen na okraj, nějak mi to v tom článku vyplynulo. Šlo mi především o vulgarismy v literatuře, kterým je hloupost vyhýbat se. A na druhou stranu je hloupost tlačit je tam za každou cenu s pocitem, že tak bude autor in. Nebude. Bude trapnej, stejně jako je trapnej ten, kdo vidí sprosté slovo v textu a zavrhne ho.

Eliška: No já svůj názor samozřejmě mám (mrk)

4 Láďa Kratina Láďa Kratina | E-mail | 4. listopadu 2009 v 17:28 | Reagovat

Oki, nemám Tvoje zkušenosti. Přijde mi prostě divný někoho slovně i jinak ponižovat, abych se dokázal vzrušit. Při mých milováních jsem chtěl být vždycky rytíř, který vjíždí do chrámu, ne špína která se brodí v jiný špíně ...
Vím, že to bylo na okraj a celkově s tím článkem souhlasím. Teď si uvědomuju, že jsem něco vytrhl z kontextu a přitom vím, že se to nemá dělat. Takhle by se dalo zpochybnit cokoliv, vím... Jen prostě nechápu jak se může mluvit o lásce tam kde určitá část vztahu funguje na ponížení toho druhého, nebo sebe sama. Láska je sice souznění, ale ... no nevím. Musí bejt děsný, zjistit, že Tvou partnerku víc vzrušuje, když jí říkáš že je děvka, než že voní jako růže ...

5 Skip Skip | 4. listopadu 2009 v 18:10 | Reagovat

"Vždyť co růží zveme, zváno jinak voní stejně." Tak a teď vůbec nevím, jestli se k tomu tahle Juliina replika z balkonu vůbec hodí. Řekl bych, že absolutně ne !(smích)

Ona je taky otázka, co je a co není ponižování. Ale to bych se asi musel pustit do nějaké eseje a na to jaksi nemám, aby z toho nebyly jen plky.

6 Láďa Kratina Láďa Kratina | E-mail | 4. listopadu 2009 v 20:11 | Reagovat

[5]:
Máš pravdu, absolutně ne, ale chvilku jsi mě zmátl :)
Myslím, že když zve někdo někoho při milování děvkou, dělá to proto, aby ho zneuctil - to ho následně vzruší, ale je to jen moje představa - představa člověka který o tom vždycky jen slyšel a přemýšlel o tom PROČ.
V tu danou chvíli jde o to někoho ponížit a to je v tu chvíli pro toho druhého vzrušující, anebo být ponížen a tím se vzrušit ... Prostě není to vyrovnaný vztah - možná když se ponižují oba navzájem, tak to vyrovnaný je, ale i tak je to o ponižování - nejni hezčí milování, když se lidé cítí rovni králům? Dá se tamto opravdu nazívat láskou - není to jen vášeň + pár věcí k tomu?
Jů, asi jsem se už vyčerpal, ale tohle mě fakt zajímá. Jsou to spíš otázky než tvrzení ...

7 Láďa Kratina Láďa Kratina | E-mail | 4. listopadu 2009 v 22:26 | Reagovat

ježíš nazívat-nazývat, promiňte, ja fakt nechtěl ...

8 Eliška Eliška | 5. listopadu 2009 v 10:24 | Reagovat

Tak já to teda mám jako Láďa. Chci být ta princezna, ke které přichází rytíř. Ale moje nejlepší kamarádka, ta když začne vyprávět - jak si mi holky někdy povídáme - tak to jsem rudá až na pr... S manželem mají perfektní vztah, oba vysokoškoláci, na první pohled takový ty spřízněný duše. Milují se normálně, tedy jako tak, jak si to já představuju. Romantika, svíčky, no však víte. Prostě rytíř a princezna. Ale jsou prej chvíle, kdy se na sebe podívají, přeskočí jiskra a on ji zklátí na místě, kdekoliv jsou a jde to aspoň trochu, aby na ně nebylo vidět. A rozdávají si to dost natvrdo, lítají slova, který nebudu opakovat, ale přitom on jí nijak neublíží, snad jen to plácnutí přes zadek a prsa, což se jí líbí, protože to nedělá tak, aby ji to bolelo. Taky jsem nadhodila to o ponížení, ale ona mi řekla, že to vůbec o ponížení není. Cítí moc dobře, že ve skutečnosgti není děvkou, kterou mr...á chlápek někde za autobusovou zastávkou. Užívají si v sexu vše, co jim nabízí a je to pro oba přijatelné. Nikdo, kdo je zná, nepochybuje, že se opravdu milují.

Uf, jsem se nějak rozjela. A ohledně těch vulgarismů v literatuře naprosto souhlasím. Mě teda vůbec nepobuřujou, i když bych je nikdy nenapsala. Jenže já bych nenapsala vůbec nic, protože k tomu nemám vlohy (úsměv)

9 Skip Skip | 5. listopadu 2009 v 13:45 | Reagovat

Jo, Eliška tu uvedla přesný příklad, co jsem měl na mysli. Líp bych to nevyjádřil. Souhra onoho páru, to je přesně ono. Tak jsem to myslel. Ne když jeden teda strpí to, že mu holt bude nadáváno, aby se ten druhý vzrušil a uspokojil. To mi samozřejmě vůbec nepřijde v pořádku, stejně jako mi už vůbec nepřijde v pořádku jakákoliv forma násilí při sexu (sem nepočítám SM praktiky, když je to oboustranné - mě to nebere, ale nevidím na tom nic špatného za jistých podmínek, které jsou z toho, co píšu, myslím, jasné). Celé je to jedna velká hra a jelikož nám byla dána fantazie, tak ji každý nějak používá. Ty, Láďo, já, Eliška, paní ředitelka...everybody. Já sám mám fantazii velmi bujnou a řekl bych, že i hodně přizpůsobivou, i když mám samozřejmě svá osobní tabu.

10 Láďa Kratina Láďa Kratina | E-mail | 5. listopadu 2009 v 19:50 | Reagovat

No vidíte, tak jsem zas o něco zkušenější :)
Doufám, že žádná z žen v mým životě o něco takového nestála... Ale popravdě jsem rád, že si o to žádná neřekla. Já bych byl určitě z těch kteří by vyhověli, ale něco nehezkýho by to ve mně zanechalo - něco špinavýho. Tak bych to cejtil.

Tak dík a mějte se, zas někdy přijdu na pokec :)
a Skipe, těším se na zítra, mrzí mě, že jsem to nevěděl dřív, asi si začnu hlídat výtvarný kurzy šperkaři :)
Jó, četl jsem si báseň o Dědkovi a pro něj, tak jsem teprve zjistil o čem konkrétně vlastně byla řeč - moc se mi to líbilo, byl v tom velkej cit ... Když někdo odmítne otisknout vzpomínku na jednoho z nás, pak by to měl alespoň zkusit líp sám :( blbka :(
Ta drsná báseň, která končí smradlavým ptákem ... musela působit komicky moje zmínka o růži v tomhle kontextu - na těchle stránkách :)

Směju se, fakt vtipný :)
dík

11 J.V. J.V. | 10. listopadu 2009 v 14:24 | Reagovat

Má krásná...svůdná...k umilování....k umrdání... Tak nějak mi často říká můj muž. A nepřijde mi to ponižující,ani vulgární. Je to jen plné toho....nepopsatelného co je mezi námi.Všechno je relativní,stejně tak je to i s vulgarismy. Jen tak dál Skipe. Vždyť v umění je ta poslední svoboda,kterou v dnešním světě máme.

12 Skip Skip | 10. listopadu 2009 v 20:52 | Reagovat

J.V.: Díky za tvůj komentář. To opravdu povzbudí.

13 Aailyyn Aailyyn | Web | 16. listopadu 2009 v 11:30 | Reagovat

Bukowski a jeho vulgarismy... No, u něj to beru za jeho styl. Něco, co k němu patří, protože on je pro mě fakt PAN SPISOVATEL. Zkrátka osobitý člověk, který si to jaksi "může dovolit".
Pokud má vulgarismus svý opodstatnění a je tam adekvátní, kdy je potřeba opravdu dát tam nějaké pádné a silné slovo, tak proč ne.
V uměleckém textu klidně. Opatrnější bych už byla takhle třeba na blogu. Jistě, občas se tam to slovo hodí. Je pádný, sedne tam, zdůrazní, vyburcuje.
Ale sypat to tam jedno za druhým ? To mi přijde trochu... no, ehm... divný. Osobně třeba vulgarismy ve slovníku fakt nijak běžný nemám. (Čiliže neuznávám argument "vždyť se tak naprosto běžně mluví". Nemluvím tak prostě.) Jen ve výjmečných a vypjatých situacích.

14 Aailyyn Aailyyn | Web | 16. listopadu 2009 v 11:35 | Reagovat

Nebudu si hrát na moralizátora a tvrdit, že některý slova jsou špatný a ošklivý a že bychom je neměli vůbec říkat. Nejsou. Nakonec ta slova za to nemůžou. Jen odhadnout míru. Umělecký text je podle mě snese. Běžná mluva v určitých situacích taky, ale všeho moc škodí, jinak mám pocit, že člověka, ze kterýho se to takhle "sype" to trochu degraduje.

15 Skip Skip | 17. listopadu 2009 v 17:07 | Reagovat

Aailyyn: Já s tebou v podstatě souhlasím. Ale máš snad pocit, že bych nějaké vulgarismy používal nadbytečně? Copak se to třeba v některé mojí povídce z někoho jen sype? Ten argument uznávat nemusíš, to je tvoje právo, nicméně to, že ty tak nemluvíš, vůbec neznamená, že se tak docela běžně nemluví mezi lidmi. Samozřejmě jen v určitých situacích. Netvrdím, že zela běžně a pořád. No a když se k takové situaci při psaní dostanu, tak tam to slovo prostě dám beze všech skrupulí.

16 manka manka | 25. listopadu 2009 v 9:01 | Reagovat

Skipe, myslím, že k podobnému názoru, jaký vyplývá z posledního odstavce, se člověk dopracuje věkem. Jednoduše si jednou řekne - A proč? Proč bych měl brát ohledy na to, co se komu líbí, píšu proto, že mě to baví a chápu, že se to každému nemusí líbit. Ale mě to přináší radost a počítám s tím, že některé polemiky nad mým dílem mohou být stejně rozporné/odvážné/nakrknuté, jaké jsou i moje práce. Ale mě mé psaní dělá šťastným a o tom, o tom to snad kruciprdel je, ne? (smích)

17 manka manka | 25. listopadu 2009 v 9:02 | Reagovat

Uááá - pardon za hrubku. (stydník)

18 Skip Skip | 26. listopadu 2009 v 13:29 | Reagovat

manka: To máš teda zatraceně doprkurvadele pravdu (smích)

19 ester ester | 30. listopadu 2009 v 22:24 | Reagovat

Ahojky Skipíno...však víš, že ty sprostý slova moc nedávám...hmm...píšeš je...ale pro mne je důležitý, že když se za tebou zastavím na návštěvu, že je nepoužíváš...jinak musím říct, že k tomuto článku - či jak to nazvat, jsou opravdu povedený komentáře...pro mne všechny.

20 Aailyyn Aailyyn | Web | 22. prosince 2009 v 19:24 | Reagovat

[15]: Tím spíš, že já tak normálně nemluvím, jen ve chvíli, kdy mě fakt něco rozpálí a potřebuju si ulevit, mi to vadí, když to ze druhých prostě "padá". S mírou ano, když je to adekvátní ano, když si člověk chce ulevit, když je to záměrem v uměleckým textu, ale ne vole za každou větou či tak. Mluvím v obecné rovině, tebe nesoudím, natoli tvé psaní neznám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama