A zase ti katolíci

28. března 2010 v 17:52 |  Kolem dokola
Ti z vás, kteří mě z tohoto blogu znají, už vědí, že katolické duchovenstvo rozhodně nepatří k mým oblíbencům.


Začalo to v USA a různá další odhalení se pěkně šíří dál: Irsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Nizozemsko. Ve kterých dalších zemích se ozvou lidé, kteří byli pohlavně zneužíváni katolickými kněžími? Podle mě to nemůže trvat dlouho a objeví se další a další případy, zejména v zemích se silným katolickým vlivem (Španělsko, Itálie, celá Latinská Amerika a další). Pěkně se to na ně hrne a člověku by se chtělo spokojeně si mnout ruce a říkat si, dobře vám tak, vy šmejdi. Jenže to dost dobře nejde. Jistě, jsou to šmejdi, ale nemohu si tady vrnět blahem, jak dostává katolická církev co proto, protože za tím odhalením jsou ti zneužívaní lidé.

Co všechno už tahle církev v minulosti napáchala. Každý má nějaké to povědomí o inkvizici, která likvidovala tzv. kacíře, hony na čarodějnice, násilné obracení na víru a nejen na víru, ale i tváří v tvář při sexu, neboť se misionářům jaksi nelíbilo, že to "divoši" dělají zezadu, tak jim předvedli, jak se to má dělat po misionářsku, nejspíš aby to bylo Bohu milé. Ničili a ničili ve jménu Boha a písma svatého. Nejspíš by se ohradili, že i budovali a přinášeli dobro. Ano, to je jistě pravda, sem tam se našly výjimky. Ovšem těch bylo jako šafránu. A je nad slunce jasnější, že by těm milionům domorodců po celé naší planetě bylo lépe, kdyby s katolíky nikdy do styku nepřišli. Stovky a tisíce let žili svým vlastním způsobem života, a pak přijde pár Evropanů lačnících po zlatě a jiných výnosných komoditách, v patách jim jdou chlápci v sutanách a celá společenství a říše se hroutí.

Dobře, to byla minulost a katolické autority uznaly, že se děly chyby, za některé se dokonce i omluvily. Ovšem pohlavní zneužívání není minulost. Ti lidé stále žijí a katoličtí potentáti se k tomu ne a ne nějak postavit. Oni mají také hodně másla na hlavě, protože ti, co sice nezneužívali, o tom věděli a nic proti tomu nedělali, včetně nynějšího papeže, jak vyšlo najevo. Dopustí-li se pedofile běžný občan a je dopaden, pak je odsouzen a po zásluze potrestán. Spáchá-li tento hnusný čin kněz, je svými nadřízenými maximálně pokárán a přesunut někam jinam, kde to na něj dřív a nebo později zase přijde a tomu cukání pod sutanou prostě neodolá. Ano, jsou to nemocní lidé, to bych byl ochoten uznat, ale takoví by tedy měli být zbaveni kněžství a posláni na léčení. A ne že je jen pošlou jinam. To vše, aby náhodou nebyla celá ta svatá katolická církev zdiskreditována. Tak teď to mají a dobře jim tak. Kéž by to ale bylo něco jiného, co nakonec opravdu tuhle šílenou instituci zdiskreditovalo, a ne zničené životy mnoha zneužívaných lidí. Jen doufám, že už doba natolik pokročila, že nebude nadále možné tyto zločiny krýt a obětem se dostane řádné satisfakce, ne jen jakýchsi pastýřských listů a keců.

Nedávno jsem viděl film Padlé ženy. Odehrává se v Irsku, kde jsou tzv. padlé ženy zavírány do instituce zvané Magdalene Asylum. Oněmi padlými ženami byly ty, které otěhotněly, aniž by byly vdané. Často oběti znásilnění, nezřídka byly přivedeny do jiného stavu některým příbuzným, otcem počínaje a bratrancem konče. Zavřeli je tam, pracovaly pod dohledem jeptišek, a když porodily, bylo jim dítě odebráno. Mnohé tam zůstávaly zavřené nadále. Když jsem na to koukal, zase mě bral vztek, ale opravdový šok se dostavil, když jsem si všiml exteriérů a došlo mi, že se to odehrává ve druhé polovině 20. století, přesněji v 60. letech. Ale pozor, aby toho nebylo málo, vyhledal jsem si informace a vězte, že poslední z těchto katolických institucí byla zavřena 25. září 1996!!!

Prostě katolíci, to je hrozná kapitola dějin této planety a bohužel dobré činy těch několika málo dobrých katolíků, spolehlivě přebijí všechny ty hrůzy, které už vyšly na světlo boží, a také ty, které se ještě objeví.

Na závěr použiji slova Franka McCourta z filmu Andělin popel, podle jehož knihy byl natočen: "Horší než obyčejné mizerné dětství je mizerné irské dětství a ještě horší je mizerné irské katolické dětství."
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 monca13 monca13 | 28. března 2010 v 18:32 | Reagovat

Ač nevěřící, byla jsem dlouho velmi tolerantní k církvím a věřícím všeho druhu (snad kromě Svědků Jehovových), než jsem se ocitla v situaci, kdy potřebuji pomoc druhých. Tuto pomoc mně už roky poskytuje jistá katolická organizace, není to zadarmo a tato organizace (její pracovníci) mě za ty roky přivedli k zápornému vztahu ke katolické církvi - lež, krádež, bezohledné chování, pýcha atd. zřejmě nejsou hříchy, protože v praxi k nim neustále dochází.
To je trošku jiný pohled, ale z vlastní zkušenosti.

2 Petr Petr | 30. března 2010 v 9:41 | Reagovat

[1]:To je smutná zkušenost.Vypadá to,že církev má jiné desatero pro sebe a jiné pro věřící.

3 Skip Skip | 30. března 2010 v 21:54 | Reagovat

To by mě zajímalo, jestli ty reklamy, co sem vkládají, jsou nějak speciálně generovány podle obsahu textu. Zrovna teď totiž, co to tu píšu, je tam reklama na "Křesťanské knihy zdarma".

4 monca13 monca13 | 31. března 2010 v 16:02 | Reagovat

asi tam nějaká souvislost bude - teď je tam reklama na Teologickou literaturu (úsměv)

5 manka manka | Web | 1. dubna 2010 v 15:37 | Reagovat

Docela by mě zajímalo, jestli by tu ta reklama na teologickou literaturu byla i v případě, pokud by se článek jmenoval třeba "a zase ti vydřiduši"... (trpce se usmívající smajlík)

6 Skip Skip | 2. dubna 2010 v 11:28 | Reagovat

manka: Jó, to by sedlo, ale asi neprošlo.

7 Jaki 1988 Jaki 1988 | E-mail | 3. dubna 2010 v 13:24 | Reagovat

Bueno Skipe,zajímavý články,o tom žádná.Považuješ se spíš za antikrista nebo jenom za ateistu?Mě je to jedno,já ani nevim jestli věřim(čemu mam věřit?)
Určitě inkvizici jako takovou odsuzuju,mam o tom knížku a samo jsem vyděl Kladivo na čarodějnice(asi ne celý)
Já jsem ten typ co se včera ve Strakách dohadoval s Mirčou o tý Hvězdný bráně:-)

8 Skip Skip | 5. dubna 2010 v 10:19 | Reagovat

Jaki 1988: Jo tak to už vím, kdo jsi. Rozhodně se nepovažuju za antikrista a nejsem ani ateista. Štvou mě ale církve oblbovačky lidí v čele s katolickou církví a jejich vypasenýma biskupama a podobnýma týpkama.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama