Dcera

17. srpna 2012 v 17:03 |  Kolem dokola
Po přečtení tohoto článku máte dovoleno smát se mi, protože já už se tomu také jenom směju.


Se záludnostmi českého jazyka jsem bojoval dlouho a urputně, přičemž i dnes se mi podaří napsat tak příšernou chybu, že mi z toho vstávají vlasy hrůzou na hlavě, a to si myslím, že pravopis ovládám dobře.

Nevím, co mě to tenkrát ve druhé třídě jednoho dne takhle odpoledne, když jsem byl sám doma, popadlo, že jsem si začal dělat sám od sebe domácí úkol. Vždycky mi to totiž muselo být některým z rodičů připomínáno, mnohdy opakovaně. Sedl jsem tedy ke stolu, otevřel sešit a učebnici češtiny a začal jsem psát.

Šlo mi to docela od ruky, když tu se objevilo slovo "dcera". To vám byl ale zásek. Co to má být, říkal jsem si. Samozřejmě jsem věděl, co je dcera, ale poprvé v životě jsem to slovo viděl napsané. Chvíli jsem nad tím dumal a usoudil jsem, že v té učebnici bude nejspíš chyba, protože by tam mělo přeci jasně být "cera", tak jak to slyším.

Nicméně zvedl jsem nedávno zavedený telefon a zavolal mámě do práce, abych se jí na to zeptal. Zvedla to nějaká její kolegyně. Máma tehdy pracovala v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích jako instrumentářka na operačním sále. Kolegyně mi sdělila, že máma je zrovna u nějaké operace na sále a jestli prý jde o něco důležitého. Řekl jsem, že je to důležité a ona že prý mi teda mámu zavolá. V poslední chvíli mi ale došlo, že zase tak důležité, aby kvůli tomu musela od operace, to není a zařval jsem do sluchátka, že to počká. Naštěstí to zaslechla a nedošla pro mámu.

Docela se mi ulevilo, protože už tenkrát jsem věděl, co je to za přípravnou proceduru, než se jde na operační sál. Živě jsem si představil, jak kvůli jednomu slovu odejde od operace, a pak to celé zase absolvuje znovu. Hodně se mi ulevilo, že jsem to zarazil.

Máme na výslovnost jednoduchý jazyk (pouze pro nás), protože až na pár výjimek se všechno čte tak, jak se to píše, ale "dcera" mi teda pěkně zamotala hlavu, jen co je pravda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama