Jak mi heavy metal zachránil život

21. prosince 2013 v 22:38 |  Kolem dokola
To bylo tak…


…když jsem přišel na střední školu, neměl jsem moc jasno ohledně hudby. Měl jsem sice nějaké to ponětí o tom, co se kolem mě line z éteru, ale že bych něčemu tak jakoby propadl, to ne. Docela se mi líbili Depeche Mode, ale nikdy jsem se nestal pravověrným depešákem, chodícím v černém. Ostatně znal jsem pořádně jen pár písniček. Když zavzpomínám, co jsem to tenkrát slýchal, tak kromě zmíněných Depeche Mode, jejichž kvalita je nezpochybnitelná a časem již dávno prověřená, to byli Michael Jackson, Pet Shop Boys, Madonna, A-HA, Duran Duran… Tohle jsou někteří z těch kvalitnějších zástupců populární hudby, kteří dokážou oslovit dodnes, a pokud někdo není ortodoxní vyznavač jen jednoho žánru, musí uznat i kvality jiných žánrů. Samozřejmě, někomu to nejde, zvlášť když je hodně mladý, ale časem třeba dospěje a dokáže uznat, že i v jiných žánrech, než v tom, který preferuje, se najdou kvalitní věci. No a pak se také vyskytovaly vyložené sračky jako Milli Vanilli, Bros, Sabrina, New Kids On The Block a třeba Samanta Fox, která byla hodně populární svým poprsím, jež odhalila na mnoha fotografiích. Po těchto interpretech nezbylo vůbec nic, co by stálo za pozornost.

Na základce jsme měli velmi dobrou učitelku hudební výchovy, která dokázala v oblasti tzv. vážné hudby vybrat takové "kusy" jako ukázky k tomu, co nás učila, že jsme se při poslechu nenudili, ale naopak nás to dokázalo zaujmout. Tím alespoň ve mně vybudovala vcelku vřelý vztah k tomuto druhu hudby a čas od času si rád něco poslechnu. Avšak když jsem tenkrát na intru řekl, že se mi líbí Plácido Domingo, kterého jsem viděl v televizi jako dona Josého v opeře Carmen, stal jsem se terčem posměchu, ale bral jsem to sportovně, nijak jsem se z toho nehroutil.

Tenkrát na počátku 90. let existovalo jakési rozdělení mezi mladými lidmi. Na jedné straně byli metaláci, metloši nebo sabati a na straně druhé tzv. veksláci. Byli tu i jiné skupiny jako třeba pankáči a také spousta těch, co se nikam neřadili. Co poslouchali metaláci, je jasné. Veksláci jeli na mainstreamovém popu. Depešáci v černém si jeli to své a blíž měli k vekslákům než metalákům, což bylo logické. Jedna skupina si o té druhé nemyslela nic dobrého, ale veškerá averze se odehrávala jen v rámci posměšků, přičemž nebylo žádnou výjimkou, že metalák byl dobrý kamarád s vekslákem nebo depešákem, jen v té muzice si nijak nerozuměli. K nějakým fyzickým střetům občas docházelo, ale to byly jen malé a výjimečné excesy.

V naší třídě byli čtyři metaláci: Milan Pucholt alias Pucho, Jan Vyoral alias Hans alias Vyo alias Gígo, Martin Houska alias Houstič a Tomáš Smolka alias Smolda alias Rypák. Pak jsem se přidal já, Martin Žáček alias Křoví a Martin Růžička alias Růža alias Kunďár - už nevím, v jakém pořadí, ale to je jedno. Později se, myslím, vyprofiloval také Josef Mašek alias José alias Pípa. Jak už jsem řekl, neměl jsem zpočátku ohledně hudby moc jasno. Jednoho dne ale Pucho poslouchal cosi na walkmanu. Řekl jsem mu, jestli by mi to půjčil. Měl tam něco od Iron Maiden, nevím už co, ale docela se mi to líbilo, i když jsem to nedoposlouchal celé, protože vzhledem k mému chronickému zánětu zvukovodu nesnesu k poslechu hudby sluchátka. O něco později mi pustil písničku I Wanna Be Somebody od skupiny W.A.S.P. z alba W.A.S.P. (1980) a ta mě teda chytla. Pořád jsem si zpíval refrén, ale nepřejte si vědět, jaká slova jsem si tam z odposlechu dosadil. Já na tom totiž tehdy byl s angličtinou hrozně bídně a nijak se to nezlepšilo ani během studií na té škole, protože učit se, to nebyla zrovna má oblíbená činnost v těch letech.

Následovala skupina Helloween s alby Walls of Jericho (1985) a Keeper of the Seven Keys - Part I (1987). To pro mě byla zásadní alba, protože po jejich poslechu jsem metalu propadl a zařadil se mezi metaláky. Poslouchali jsme všechno možné: Iron Maiden, W.A.S.P., Ozzyho, Gamma Ray, Stormwitch, Slayer…a spoustu dalších. Půjčovali jsme si kazety, nahrávali je, kecali jsme o muzice, věděli jsme jaká písnička na kterém albu je, po revoluci jsme kupovali kazety u pouličních prodejců a naivně si mysleli, že kupujeme originálky. Když jsem zmínil Helloween jako pro mě zásadní, tak nemohu nevzpomenout další dvě alba, která na mě měla velký vliv. Tím prvním bylo album skupiny Metallica Metallica (1991) a druhým Painkiller (1990) od Judas Priest. Metallica pro mě byla doposud něco nového, něco, co mě nechytlo hned, ale musel jsem tomu přijít na chuť a ono mi to pak chutnalo opravdu hodně. Dost mě také bavilo jakoby odfiltrovat ostatní zvuky a soustředit se jen na bubny Larse Ulricha. Skladba One z alba …And Justice for All (1988) je pro tohle ideální. Judas Priest mě chytli okamžitě. Vokální projev Roba Halforda je jedinečný a za ním nabušená parta chlápků, kteří "týrali" své nástroje s neskutečnou energií.

Já a Pucho jsme měli takovou mánii, že jsme pořád něco kreslili na školní lavici, všelijaké metalové nápisy a kresby. Pucho v tom byl aspoň o deset tříd lepší než já. Vždycky jsem mu záviděl, s jakou lehkostí kreslí to, co já s vypětím všech sil, přičemž výsledek mé snahy byl dosti pochybný. Naše činnost nemohla ujít učitelům, takže jsme byli vyzváni, abychom ta díla odstranili. To se lehko řekne, ale jak odstranit něco, co bylo do dřeva hrotem propisky vyryto? Jedině celou tu vrchní část desky vzít bruskou. Vyřešili jsme to tak, že jsme desku jednoduše otočili. Jelikož nebyla zespodu nalakovaná, vypadala, jako že jsme ji opravdu obrousili. Jenže za nějaký čas jsme opět neodolali a deska se začala pokrývat dalšími kresbami a nápisy.

Jak mi tedy heavy metal zachránil život? Když jsem začal poslouchat metal, musel jsem tomu přizpůsobit i svůj image, takže jsem přestal chodit k holiči a to, co bylo dřív po stranách a vzadu do ztracena, začalo pomalu zarůstat, až mi narostlo docela dlouhý háro, se kterým se dalo celkem slušně pařit. Mockrát jsem slyšel od starších rodinných příslušníků, že je to hrozný a měl bych se ostříhat, ale já odolával, protože co bych to byl za metaláka bez dlouhých vlasů? To dá přeci rozum, ne? No a jak jsem skočil do vody a vmžiku zcela ochrnul, bezmocně jsem se vznášel unášen proudem. V poslední chvíli, kdy už jsem byl u konce s dechem, mě vytáhl bratranec. Později mi řekl, že viděl jen moje vlasy na hladině. Takže kdyby mě tenkrát Pucho nepřivedl k metalu, je dost pravděpodobné, že bych se utopil a nedopisoval právě teď další z mých nesmrtelných článků, při jehož psaní tu poslouchám Helloween, album The Dark Ride (2000).

A víte, co teď čtu? Životopis Wolfganga Amadea Mozarta. To byl ve své době velký hitmaker. Docela by mě zajímalo, co by tvořil v dnešní době. Jeho Turecký pochod zpracovala skupina Stormwitch na albu Eye of the Storm (1989) po svém.

Měl-li bych říct, jaký jsem dnes posluchač, tak bych musel přiznat, že dost vlažný. Mám spoustu muziky v PC, ale jen občas si něco pustím. Ovšem nedávno jsme měli třídní sraz po dvaceti letech. Pucho tam sice nemohl přijet, ale dostal jsem na něj kontakt a jak jsme si tak psali, padla řeč na heavy metal, který ho prý pořád drží dost fest a zavzpomínal na moje "úžasné" pěvecké výkony, když jsem napodoboval Roba Halforda z Judas Priest. Tomu jsem se musel fakt smát, když jsem si to připomněl. Tak vám mě nějak navnadil, že jsem začal sjíždět ta metalová alba, která tu mám. A je to fajn. Ten metalák ve mně pořád je, i když s kritičtějším, možná vyspělejším pohledem, přičemž si rád odskočím třeba k U2, Manic Street Preachers, Red Hot Chili Peppers, INXS, občas blues nebo jazz, kterému nějak ne a ne porozumět, o vážné hudbě jsem se už zmiňoval a moc rád si poslechnu také Jaromíra Nohavicu. Jestli ale existuje něco, co můžu kdykoliv a v jakémkoliv množství, tak je to skupina Queen. Momentálně mi tu ale hřmí heavy metal a dělá mi to moc dobře.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 11. března 2014 v 14:33 | Reagovat

Hm. při čtení prvního odstavce jsem se zasmál... tak nějak vyjadřuje to, jak to cítím. 95% hudby, kterou jsme poslouchali na základce zmizela v propadlišti dějin. Odešla tak rychle jako přišla. Ano, taky jsem si tehdy vytvořil kvalitnější "zázemí" v Pet Shop Boys, Duran Duran apod. spíš než na metal jsem pozdějc přišel na ty Depešáky (poprvně mě nazaujali, musel jsem je trochu naposlouchat) a u nich víceméně zůstal ;) Ikdyž mám nakonec rád také mnoho zástupců rozmanitých žánrů... Iron Maiden, Ozzy, Metallica.. jasně. Poslouchám téměř výhradně rádio Beat, aniž bych mu chtěl dělat reklamu. Také po té třicítce víc poslouchám vážnou hudbu jejíž kvality jsem dřív nedokázal tak ocenit.

Ale spíš mi příjde na zamyšlení dnešní doba a co z ní za deset, patnáct let zůstane. Pro mě už všechno bylo "vynalezeno" v nějakém tom 90tém +- pár let a rok co rok si to stále potvrzuju. Tehdy i přes ten příval sračk.vých kapel na počátku devadesátých let, mnoho těch "klasických" zažívalo vrchol. Včetně DM. Hrálo se "srdcem" a to je poznat dodnes. To se týká i české scény.. např takový Oceán, dnes nemá žádný ekvivalent, apod. Pravda, část starších dobrých interpretů se už trochu "přehrálo" a v nové tvorbě se spíš opakují. Ikdyž díkybohu i za to. Co se týče těch "mladých" zrodivších se často v soutěžích typu SuperStar apod., tak to už nemluvím vůbec. Je to styl hudby "jeden za všechny, všichni za jednoho" - jeden nerozlišitelný typ melodie, podobné hlasy, stejný styl poněkud bezduchých a jednoduchých textů často na podobné téma. Žádné charisma. Člověk to komplet zapomene minutu po tom, co to slyší - asi bych měl dodat "naštěstí". Nejen, že bych si nekoupil jejich CD, ale můžou být v klidu, nestojí to ani za nelegální stažení :)

2 skip skip | 12. března 2014 v 12:35 | Reagovat

Díky za pěkný komentář. Máš pravdu, že dnes je to docela síla, co se tvoří, ale ono to tak bylo ve všech dobách. Někdo holt jel ty mainstreamové šílenosti a někdo přišel s něčím kvalitním. Těch druhých bylo vždycky méně, ale díky za ně.

A rádiu Beat klidně reklamu dělej:-) Taky ho poslouchám + někdy přidám Vltavu kvůli rozhlasovým hrám a vážné hudbě.

3 ViktrozCrord ViktrozCrord | E-mail | Web | 22. května 2017 v 20:24 | Reagovat

Мы хотим пригласить на наш ресурс парней, которые хотят заказать <a href="http://viagra-tablet.ru/">заказать по почте сиалис</a>  и подобные лекарства по самой выгодной стоимости в Рунете.

Мы распространяем только лицензированные таблетки, производимые на лучших фармацевтических фабриках Европы.

Благодаря практически полному отсутствию цепочки посредников между изготовителями и покупателями, наша аптека распространяет лекарственные препараты для улучшения потенции по самым низким ценникам.

4 Brianevefe Brianevefe | E-mail | 4. června 2017 v 11:38 | Reagovat

Low cost natural splendor hair pieces <a href=http://fulllace-wigs.com/>Wigs</a>
regarding african american women that appear normal are not quite simple to get right now. Women are in reality fighting again together with baldness which can be created on account of old age, cancer malignancy <a href=http://wigsforblackwomencheap.com/>Wigs</a>
or stress. Wigs are produced by various firms around the world however only number of search all-natural as well as real.

There are plenty of considerations with regard to dark-colored women to find the appropriate and also the <a href=http://cheapwigs.net/>Wigs For Women</a>
best wig to put on. Should you be considering to have 1 for yourself, you have to establish first the issues behind <a href=http://wigs-forwomens.us/>Cheap Wigs</a>
it, whether or not is it for daily employ or possibly it simply for <a href=http://wigsforcancerpatientswomen.com/>Wigs</a>
manner.

There are lots of locks hairpiece types available to suit your needs through online stores. One of several best <a href=http://wigsforblack-women.org/>Wigs</a>
wig types for you is certainly one which can be made from real hair.

5 Bradleykes Bradleykes | E-mail | Web | 23. června 2017 v 21:55 | Reagovat

Floyd Mayweather vs Conor McGregor: when is the fight, what are the rules and who will win?

Floyd Mayweather Jr. will come out of retirement to meet UFC star Conor McGregor in a much-anticipated boxing match that will feature two of the top-selling fighters in the world.

The two fighters both announced the fight after months of speculation about whether Mayweather would be lured back to the ring at the age of 40 to face a mixed martial arts fighter who has never had a pro boxing fight.

Here's everything you need to know about the fight.

Look at us - <a href="http://mcgregor-vs-mayweather-tickets.com/">mayweather vs mcgregor fight</a>

6 SanvolBlUme SanvolBlUme | E-mail | Web | 29. června 2017 v 21:47 | Reagovat

Если вам внезапно понадобилась такого рода услуга как <a href="http://www.aljayedcargo.ae/">доставка грузов из Москвы</a> , то вы сможете сразу обращаться за помощью в эту компанию www.aljayedcargo.ae

Сотрудники данной компании проанализируют свойства вашего товара, помогут с сбором пакета таможенных документов, которые могут понадобиться для растаможки груза. Затем логистическая фирма поможет вам определиться с лучшим маршрутом доставки груза с учётом ведущих параметров перевозки: скорость, разрешённый размер партии, стоимость поставок, гарантии сохранности вашего товара. Прокладка маршрута между начальным и конечным пунктами проводиться с учетом всех данных параметров.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama