Byl jsem na kurzu anglické konverzace

12. června 2014 v 16:24 |  Kolem dokola
Přečíst si něco v angličtině třeba na netu mi vcelku nedělá problém. Přeložit něco z češtiny do angličtiny je už těžší, ale se slovníkem se to dá zvládnout tak, aby si např. příjemce mailu nemyslel, že jsem úplný dement. Zásadně nepoužívám překladače, protože když vidím, jaké šílenosti překládá z cizího jazyka do češtiny, dokážu si představit, jak by to dopadlo, kdybych ho použil a něco podle něj napsal. V hlavě mám docela zásobu všech možných slov, ale pořádně mluvit anglicky jsem měl možnost naposledy někdy před víc jak deseti lety, tudíž má angličtina opět pořádně zpasivněla. A tak jsem minulý týden vyrazil na kurz anglické konverzace.


Bylo mi jasné, že mi to hned od začátku nepůjde bůhvíjak skvěle, ale říkal jsem si, že se rozmluvím a půjde to dobře. Avšak velmi brzy jsem zjistil, že rozdíl mezi mojí pasivní a aktivní angličtinou je propastný a říkám-li propastný, tak je to teda pořádný Grand Canyon v celé své hloubce i délce. Jediné, co mi snad šlo na aspoň ucházející úrovni, bylo čtení nahlas. Ale mluvit… Můj problém nikdy nebyl a není to, že bych se styděl cizím jazykem mluvit. Představte si, že přesně víte, co chcete říct, ale slova věty, kterou jste zamýšleli vyslovit, se úplně rozsypou. Někde tam v té vaší mozkovně jsou, ale nemůžete je správně a smysluplně seřadit.

Mé prvotní nadšení z toho, jak se brzy rozmluvím, bylo tedy velmi rychle zchlazeno. Měl jsem chvíle, kdy jsem si připadal jako totální trotl. Obdivoval jsem trpělivost naší lektorky, protože já bych sám sebe vyhodil a vůbec by mě nezajímalo, že jsem si to zaplatil. Zejména poslední den, kdy všichni tak nějak konverzovali a mně se to v hlavě zaseklo takovým způsobem, že jsem musel navenek vypadat, jako že to mám na háku, zatímco ostatní se snaží. Děsný pocit.

Jako jeden z domácích úkolů jsme měli popsat náš oblíbený film. Filmy jsou tak trochu moje "hobby", tedy téma, které mi vyhovovalo. Vybral jsem si jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů Lawrence z Arábie. Viděl jsem ho několikrát, takže by neměl být problém o něm něco říct. Poctivě jsem si to připravil, v noci v duchu přeříkal. No a druhý den jsem začal a mé předsevzetí, že to musím zestručnit, protože jde o víc jak tříhodinový film, najednou vzalo za své, čímž jsem se do toho zamotal. Což o to, dalo by se z toho vymotat, ale najednou mi do toho skočil jistý týpek a začal tam říkat něco o historických nepřesnostech filmu, jako by to bylo nějak důležité, když jsme na hodině angličtiny a ne historie. Samozřejmě mě úplně rozhodil a nebylo to poprvé, co mi to udělal, jel si pořád to své, jako bych byl jeho student z časů dávno minulých. V tu chvíli mi v hlavě naskočily všechny drsné a drsnější výrazy, které jsem pochytal především z filmů. Dokázal jsem se ale udržet, i když jsem měl sto chutí to na něj vychrlit a ještě si to s ním posléze vyříkat česky. Ale nechtěl jsem kazit pohodovou atmosféru, která po celou dobu kurzu vládla, a navíc jsem tak nějak chápal, že je to starý člověk, který se potřebuje vypovídat. Nicméně papiňák a já jsme v tu chvíli byli synonymum.

Teď, když jsem doma, letí mi hlavou všechno možné, co bych mohl anglicky říct. Pár dní před tím, než jsem začal psát tento článek, jsem si vybavil moji babičku, kterou ranila mrtvice a přestala mluvit. Když se to potom znovu učila, viděl jsem, jak se vždycky rozjela, najednou zásek a nevěděla, jak dál. Museli jsme ji přimět k tomu, aby mluvila pomalu a teprve když dokázala zpomalit, všechna ta slova se jí správně poskládala. Došlo mi, že to mám podobně s tou angličtinou. Vždycky chci říct všechno rychle a správně, nejlépe hned na první dobrou, přičemž mi najednou chybí slovo, následuje zásek a pak si nevzpomenu ani na slova, která už jsem znal. Takže jediné, co si k tomu můžu říct, je: Skipe, zpomal!

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybych s někým mohl mluvit, pravidelně a soustavně. Toho se mi asi nepodaří docílit, i když jeden nikdy neví, ale jistě jste si všimli, jak jsem psal, že jsem si ten domácí úkol přeříkal v duchu a že mi teď letí hlavou všechno možné, co bych mohl anglicky říct. Když jsem včera večer jel tréninkovou jízdu liduprázdnou ulicí, zase mi něco letělo hlavou a bylo by to bez problémů, slova se celkem snadno skládala. Pak jsem si to ale zkusil říct nahlas a už to vůbec bez problémů nebylo. Musel jsem několikrát začít znova, než jsem to dokázal říct plynule bez chyby. A tak, když mě teď napadne něco, co bych chtěl říct anglicky, nenechávám to proběhnout jen v duchu, ale řeknu si to nahlas. Doma je to v pohodě, na ulici, když mě někdo uslyší, pomyslí si možná cosi o tom, že začínám trpět samomluvou jako jistý pan H. (psal jsem o něm zde), který ji má ve velmi pokročilém stádiu.

Každopádně tedy, ač jsem zaznamenával často až frustrující neúspěchy, byl pro mě ten kurz velkým přínosem a doufám, že jestli se ještě nějakého takového kurzu zúčastním, budu na tom už o něco lépe a rozdíl mezi pasivní a aktivní angličtinou nebude tak šíleně propastný.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 manka manka | E-mail | Web | 30. června 2014 v 21:58 | Reagovat

Marku, vydrž. Jako notorický anglický student vím o čem mluvím a říkám, že se to časem poddá. Ne tak rychle, jak by sis možná přál, ale půjde to. A pak se ti zúročí i ta slovní zásoba kterou máš.

2 Archimedes Stories Archimedes Stories | E-mail | Web | 22. července 2015 v 16:05 | Reagovat

Skipe,

držíme palce s tvojí snahou prohloubit svou znalost anglického jazyka. Překonáváš první překážky a jdeš si za svým cílem a to je hodné respektu!

Zmínil si své přání znovu navštívit nějaký jazykový kurz. Rádi bychom tě pozvali na kurzy naší školy Stories.

http://www.stories.cz/

Když se zařadíš mezi naše studenty, budeš se učit angličtinu neotřelými způsoby. Pomocí aplikace, titulků k filmům, různých her a cvičení dovedeme tvojí angličtinu na takovou úroveň se kterou budeš spokojený. Snad ti k tomu dopomůže i individuální lektor, který by ti byl případně přiřazen.

Držíme palce ať se se svým jazykem ve světě neztratíš!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama